Nowy numer 24/2018 Archiwum

Sami swoi

Prezydent USA nie chce poprzeć Amerykanina na stanowisko sekretarza generalnego ONZ, którego popiera zdecydowana większość członków. Rzecznik Białego Domu oświadczył, że rząd amerykański nie może poprzeć kandydata, który wzywał ONZ do potępienia swojego kraju. Skandal.

(Działo się w roku... np. 2022)

W Stanach wybuchła afera, gdy Biały Dom potwierdził plotki, że oficjalnym kandydatem na stanowisko sekretarza generalnego ONZ nie jest pełniący dotąd tę funkcję b. sekretarz stanu USA w poprzedniej administracji, tylko jego partyjny kolega, a obecnie konkurent, szef komisji spraw zagranicznych w Kongresie. Sprzeciw nowej administracji wobec dotychczasowego sekretarza wynika z faktu, że ten kilkakrotnie, chcąc wykazać się obiektywizmem, wzywał Narody Zjednoczone do przyjęcia rezolucji potępiającej Stany Zjednoczone za wprowadzenie zakazu finansowania ze środków federalnych organizacji promujących aborcję na świecie.

Podobne przypadki nielojalności rządów wobec swoich obywateli kandydujących na eksponowane stanowiska w instytucjach międzynarodowych stały się prawdziwą plagą. Nie tak dawno szefem Komisji Europejskiej nie został b. premier Włoch tylko dlatego, że nowy rząd uznał za niemożliwe popieranie polityka, który na forum unijnym wzywał do ograniczenia głosu Italii w Radzie Unii Europejskiej i w Radzie Europejskiej za naruszenie, jego zdaniem, dyscypliny budżetowej przyjętej przez kraje tzw. ścisłej 10-tki (na mocy traktatu berlińskiego z 2018 roku). Największym jednak zaskoczeniem było wycofanie poparcia rządu niemieckiego dla b. ministra spraw zagranicznych tego kraju, który ubiegał się o drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Władze w Berlinie uznały, że nie wyobrażają sobie popierania swojego obywatela, który wzywał Unię Europejską do wykluczenia Niemiec (Niemiec!) z prac nad kolejna perspektywą budżetową za to, że Berlin zwiększył kompetencje rządu do wprowadzania 3 korekt budżetowych w ciągu roku, tym samym naruszając niemiecką konstytucję. Źle to świadczy o lojalności rządów tych państw wobec swoich obywateli, którzy na eksponowanych stanowiskach mogliby dla swoich krajów załatwić tak wiele... sankcji, potępień i rezolucji.

« 1 »
oceń artykuł
 • gregg84
  07.03.2017 13:50
  Niech redaktor Dziedzina nie wyobraża sobie, że ugra wiele poprzez to fałszywe utożsamianie całych krajów z opcjami ideologicznymi, które uzyskały w nich chwilową przewagę. Polska to coś więcej - dużo więcej - niż prawicowa szarańcza, która dziś próbuje obsiąść i zeżreć wszelkie dobro. Jestem Polakiem i Europejczykiem; każdy obywatel Unii Europejskiej, który myśli w skali całej Europy, jest dla mnie w większym stopniu rodakiem, niż kołtun z rodzimego zaścianka zaciskający różaniec jak kastet. Dlatego organy unijne walczące z prawicowym bezprawiem i wstecznictwem w Polsce mają moje pełne poparcie - także obecny przewodniczący Rady Europejskiej.
  doceń 10
 • Contral
  07.03.2017 14:57
  Co nam znakomicie przypomina historię z Donaldem Tuskiem. :)
  doceń 0
 • Gość
  07.03.2017 15:39
  Dziedzina antycypuje!!! Już wiadomo, kto w przyszłym roku będzie laureatem nagrody "Zasłużony dla Polszczyzny"
  doceń 6
 • Robert
  08.03.2017 08:45
  gregg84 co Ty tutaj robisz, jakiemu panu służysz? Bo na pewno nie Prawdzie. Kłamstwa, pomówienia, nienawiść w sieci się pojawiły - dzionek dobrze zaczęty? Jest satysfakcja? A może jakaś sumka na konto wpłynęła? Ta Twoja droga, to w jedno miejsce może zaprowadzić, a tam to tylko płacz i zgrzytanie zębami. Opanowania człowieku. I różańca w dłoni - zdecydowanie pomaga. Zwłaszcza na nienawiść.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji