Nowy numer 24/2018 Archiwum

Polacy wrócą do Polski?

Od wczorajszej decyzji Izby Lordów może zależeć przyszłość miliona Polaków w Wielkiej Brytanii.

Od dłuższego czasu piszemy o kolejnych etapach przymiarek do Brexitu. Niedawno Izba Gmin przyjęła zdecydowaną większością głosów ustawę, która daje zielone światło rządowi brytyjskiemu na oficjalne rozpoczęcie negocjacji z Brukselą ws. opuszczenia UE. W zalewie komentarzy uleciał jednak pewien „mały” szczegół: parlamentarzyści odrzucili wówczas poprawkę, która miałaby gwarantować prawo pobytu i kontynuowania pracy tym imigrantom z krajów unijnych, którzy w Wielkiej Brytanii już mieszkają i pracują. Był to wyraźny sygnał, że ten temat politycy brytyjscy chcą traktować jako jedną z kart przetargowych w negocjacjach.

I oto wczoraj ten plan pokrzyżowała trochę Izba Lordów, która przyjęła poprawkę do ustawy brexitowej, zobowiązującą rząd do przedstawienia propozycji gwarantujących zachowanie praw imigrantów z UE. Sprawa dotyczy przybyszów m.in. z Czech, Słowacji, Hiszpanii, Litwy, ale przede wszystkim około miliona imigrantów z Polski. Sprawa jest ważna tak naprawdę nie tylko ze względu na samych zainteresowanych, z których większość raczej nie myśli o powrocie do Polski, licząc na zachowanie dotychczasowych praw i pozostanie w Wielkiej Brytanii także po wyjściu z Unii. Sprawą powinien szerzej zainteresować się również polski rząd. Bo sama poprawka przegłosowana przez Izbę Lordów wcale nie przesądza, że w czasie negocjacji Londynu z Brukselą nie dojdzie ostatecznie do jakiegoś dealu, którego ceną będzie również pozbawienie praw imigrantów z UE. A to będzie oznaczać raczej nagły, a nie rozciągnięty w czasie, powrót około miliona ludzi do Polski. I wcale nie chcę powiedzieć, że polski rząd na pewno ma walczyć za wszelką cenę o zagwarantowanie praw Polakom na Wyspach. Może jest dokładnie odwrotnie – może Polska powinna poważnie przygotować się na powrót naprawdę dużej liczby swoich obywateli.

« 1 »
oceń artykuł
 • circ
  02.03.2017 23:46
  Na razie nie mają do czego wracać.
 • Dziulo
  03.03.2017 13:15
  Gosc pomylil chyba czasy. To o czym pisze, to bylo za rzadow PO a nie teraz.
  doceń 2
 • krut00
  03.03.2017 19:48
  Ta uchwała izby Lordów to tylko taka przykrywka mająca rozciągnąć w czasie ewentualny exodus Polaków w Wielkiej Brytanii. Każdy rozsądniejszy człowiek z paszportem unijnym i jakąś lepszą posadą już od roku rozgląda się za pracą w jakimś innym miejscu. Czy wrócą do Polski? Jak ich zmuszą to wrócą. Może być to cokolwiek trudne bo demontaż państwa polskiego jaki trwa od 30-tu już lat wkracza właśnie w ostatnią fazę - Polska nie dla Polaków.
  doceń 1
 • gut
  05.03.2017 13:20
  Intrygująca sprawa.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji