Nowy numer 25/2018 Archiwum

Żądza krwi

To dobrze, że Biuro Ochrony Rządu nie zachowuje się jak najemnicy z Blackwater w okupowanym Bagdadzie i że w wypadku w Oświęcimiu nikt nie zginął.

W komentarzach po wypadku samochodu premier Beaty Szydło najbardziej denerwują mnie wpisy w stylu: trzeba było taranować. Gdyby kierowca pani premier zamiast skręcać na pobocze rzeczywiście uderzył 3-tonową opancerzoną limuzyną w seicento, to z 21-letniego chłopaka siedzącego za kierownicą tego drugiego samochodu nie byłoby co zbierać. Należałoby się raczej cieszyć, że Biuro Ochrony Rządu nie zachowuje się jak najemnicy z Blackwater w okupowanym Bagdadzie i że w wypadku w Oświęcimiu nikt nie zginął. Zamiast tego mamy mnóstwo internetowego hejtu, zarówno pod adresem BOR, jak i poszkodowanej w wypadku Beaty Szydło. 

BOR pełni w całym zamieszaniu rolę kozła ofiarnego, ale summa summarum może mieć to dobre skutki. O ile nic nie wskazuje na to, by to Biuro było winne kraksy w Oświęcimiu, o tyle w przeszłości BOR zaliczył kilka wpadek. Za najpoważniejszą uważam aferę podsłuchową, a konkretnie to, że niektóre rozmowy nagrano w willi premiera. Na coś takiego rządowa ochrona nie powinna była pozwolić. Formacja potrzebuje zmian i przechodzi je – MSWiA zapowiada, że może nawet utworzona będzie nowa służba – a medialne zamieszanie może w tym pomóc. Łatwiej jest wydać pieniądze na szkolenia i sprzęt wtedy, kiedy tabloidy narzekają, że politycy nie są dobrze chronieni, niż wtedy, kiedy grzmią, iż władza odgradza się od suwerena szpalerem goryli.

Oczywiście tabloiodowo-facebookowa burza nie musi iść we właściwą stronę. Może na przykład doprowadzić do zwolnienia funkcjonariuszy, którzy nie zawinili. No i, jak widzimy, może też powodować, że politycy i internauci nabijają się z poszkodowanego. Czym innym jest wyśmiewanie głupiej wypowiedzi polityka albo tego, że potknął się na dywanie, a czym innym kpienie z kogoś, kto trafił do szpitala. Wpisy części opozycji i jej ultrasów budzą niemiłe skojarzenia. Przypomina mi to naśmiewanie się z incydentu gruzińskiego z udziałem Lecha Kaczyńskiego. Wtedy też niektórzy obwiniali za zdarzenie prezydenta i nie widzieli niczego złego w tekstach w rodzaju: a było tak blisko. W Gruzji nikt nie zginął, nie było nawet rannych, ale – jak się okazało – nawet gdy później doszło do prawdziwej tragedii, otrzeźwienie nie przyszło. Oby przyszło teraz.

« 1 »
oceń artykuł
 • gut
  13.02.2017 18:11
  Widocznie niektórym chyba smakuje... Taka kultura...
  doceń 1
 • Gość
  14.02.2017 08:24
  Wy sobie tutaj dyskutujcie czy to wina biedaka z seicento czy nie, czy mieli prawo wyprzedzać czy nie... a prawda jest taka, że Premier jednego z największych państw w Europie ląduje na drzewie pancerną limuzyną tylko dlatego, że na swojej drodze natrafiła na... seicento! I jest mi równie przykro co i wstyd, że z takiego powodu ranna została Premier mojego kraju.
  doceń 3
 • Gość
  15.02.2017 20:54
  Dziękuję, Panie Jakubie, to kolejny Pana bardzo wyważony, rzetelny komentarz.
  doceń 0
 • Maluczki
  16.02.2017 10:09
  Oto hipokryzja i obłuda PO i jej pisaczy na portalach: http://vod.gazetapolska.pl/15019-obnazyla-hipokryzje-platformy
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji