Nowy numer 39/2022 Archiwum

Nie potrzebujemy przełomów

Min. Szymański: Dobre porozumienie Warszawy i Berlina jest kluczowe dla powodzenia projektu europejskiego.

Min. Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ skomentował dla nas wizytę kanclerz Angeli Merkel w Warszawie, podczas której spotkała się z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, prezesem Jarosławem Kaczyńskim, a także przedstawicielami opozycji parlamentarnej oraz niemieckiej mniejszości. W kontekście rozmów rządowych podkreślił, że wczorajszy dzień był ważny, ponieważ obie strony mogły przedstawić motywy i uzasadnienia swoich stanowisk. - Nie potrzebujemy przełomów, ponieważ relacje Warszawy i Berlina były zawsze rzeczowe i konstruktywne - podkreślił min. Szymański. - Teraz powołaliśmy stałą współpracę roboczą w sprawie przyszłości polityki klimatyczne i energetyczne w UE. Polska przedstawiła swoją wizję przyszłości polityki obronnej. Jeśli chodzi o przyszłość UE zgadzamy się, że potrzebna jest zmiana i porzucenie inicjatyw, które dzielą. Wybrzmiało bardzo mocno, że dobre porozumienie Warszawy i Berlina jest kluczowe dla powodzenia projektu europejskiego. Obie strony mają poczucie odpowiedzialności za przyszłość Unii Europejskiej, choć nie w każdej dziedzinie się zgadzamy.

Bardzo ważna deklaracja padła z ust Kanclerz Merkel na konferencji prasowej w sprawie problemu Unii „podwójnej prędkości”. Pani Kanclerz bardzo jasno potwierdziła tradycyjne niemieckie stanowisko wykluczające budowanie „ekskluzywnych klubów” w UE. Po nieporozumieniach, jakie narosły na gruncie jej jednego ogólnego zdania o niemieckim poparciu dla Europy różnych prędkości, to wyjaśnienie jest bardzo ważne. Warszawa podziela sprzeciw wobec dzielenia UE w całej rozciągłości. Niemcy, podobnie, jak Warszawa, są otwarte na rozmowy o wzmocnionej współpracy, zgodnie z traktatem lizbońskim, pod warunkiem, że taka współpraca będzie otwarta dla każdego i nie będzie trwale dzieliła wspólnego rynku i Unii. Polska sama zdecyduje, czy do takich struktur w przyszłości wejdzie, czy nie. Decyzję będziemy podejmować w zależności od oceny konkretnej inicjatywy pod kątem naszych interesów.

Notował Andrzej Grajewski

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się