Nowy numer 25/2018 Archiwum

Trumienny happening

Zdesperowani chorzy chcą czasem wierzyć w uzdrowicieli z Filipin. Dlaczego nie mieliby uwierzyć w konopie indyjskie?

Podczas dyskusji o legalizacji marihuany na stole przewodniczącego podkomisji ustawiono 3 dziecięce trumny. - To jest po to, żebyście państwo pamiętali, nad czym dzisiaj głosujecie - mówił poseł Piotr Liroy-Marzec z ruchu Kukiz'15. Dyskusja o dopuszczeniu konopi indyjskich do obrotu odbywa się w atmosferze szantażu emocjonalnego.

Jeśli marihuana jest naprawdę tak skutecznym lekiem, jak twierdzą jej zwolennicy, to dyskusja byłaby prosta. Wystarczyłoby pokazać badania: tylu chorym ją podano, tylu pomogła, tylu nie pomogła, skutki uboczne były takie. Jeśli bilans wychodzi na plus, to od razu to widać i sprawa wyjaśniona. Dlaczego zwolennicy legalizacji urządzają ponury happening, zamiast wybrać najprostsze rozwiązanie?

Pewnie dlatego, że takich badań nie mają. Marihuana nie leczy nowotworów. „Zastosowanie w onkologii”, o którym czasem słyszymy to np. zmniejszenie nudności po chemioterapii, a nie likwidowanie raka. A akurat na nudności lekarstwa są. Wiadomo już też, że konopie nie pomagają chorym na jelita. Ciągle jednoznacznie nie udowodniono, że przydadzą się w walce z padaczką. Skoro zatem nie można przekonywać racjonalnie, mamy grę emocjami. „Świeże groby zawsze wzruszą” – śpiewał Jacek Kleyff. Dziecięce trumny jeszcze bardziej. Zdesperowani chorzy chcą czasem wierzyć w uzdrowicieli z Filipin. Dlaczego nie mieliby uwierzyć w konopie indyjskie?

« 1 »
oceń artykuł
 • hanys61
  26.01.2017 19:36
  Pan JJ widzi sprawę podobnie jak ja. W medycynie narkotyki i ich pochodne były stosowane zawsze podobnie jak różne trucizny. Widzę, że nie wszyscy zwolennicy wprowadzenia uwolnienia handlu marihuany mają dobre intencje. Za drzwiami stoją w kolejce zastępy zwolenników kolejnych narkotyków, które też mają działanie terapeutyczne. Jeżeli marihuana pomaga w co wieżę to obok pochodnych leków z opium i koki powinna niezwłocznie się znaleźć wśród leków. Z drugiej strony powinien być opuszczony totalny szlaban dla wolnego handlu śmiercią poprzedzony szeroką akcją edukacyjną od szkoły poprzez media a skończywszy na naszym Kościele.
 • Gość
  26.01.2017 23:00
  jaki jest związek narkotyków z uzdrowicielami z Filipin?
 • Gość
  27.01.2017 16:08
  Keneth-bosum - święty olej jest przez lingwistów identyfikowany jako olej z konopi. To sam Jezus został namaszczony nim w Betanii - jeszcze przed ostatnią wieczerzą (Mt 26:7). Niegodnym katolika jest odmawianie leczenia chorym i cierpiącym.
 • Eugeniusz_Pomorze_
  27.01.2017 21:39
  Jasne @Gościu, sam Jezus Chrystus się narkotyzował, rozprowadzał "olej z konopi" i zapewne uzdrawiał za pomocą ...marihuany. Aaaa..., no i oczywiście o tym wszystkim pisze w swojej Ewangelii święty Mateusz...
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji