Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dyzma wzorem dla Kijowskiego

Dlaczego poważni skądinąd ludzie dają się tak łatwo nabierać na polityczną hucpę odstawianą przez różnych hochsztaplerów?

Nadal nie brakuje takich, którzy z dnia na dzień stają się osobami godnymi zaufania, chociaż nikt nie zna ich przeszłości, ani kwalifikacji do uczestnictwa w życiu publicznym. Czyżby niektórzy nie czytali „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, ani nie oglądali znakomitego serialu na kanwie tej powieści z rewelacyjną kreacją Romana Wilhelmiego w tytułowej roli?

W 1990 roku przecierałem oczy ze zdumienia, kiedy do Stanisława Tymińskiego garnęły się nie tylko niezbyt mądre osoby gotowe uwierzyć każdemu cudotwórcy, który wprowadzi ich na skróty do ekonomicznego raju, ale także niektórzy przedstawiciele tzw. elit. Na szczęście było to chwilowe zauroczenie, którego większość zwolenników tajemniczego przybysza z Peru z czarną teczką bardzo się potem wstydziło.
Potem pojawiali się jeszcze różni humorystyczni kandydaci do urzędu Prezydenta RP, a także do parlamentarnych mandatów. Mogli oni jednak liczyć na zaledwie śladowe poparcie, co dobrze świadczyło o umiejętności rozpoznawania przez rodaków ewidentnych cwaniaków i naciągaczy.
Nie mogę więc zrozumieć, skąd wzięła się ogromna popularność nikomu wcześniej nieznanego Mateusza Kijowskiego, którego sposób bycia i wypowiadania się powinien odstręczać odeń każdego średnio rozgarniętego człowieka. Jak mogli nabrać się na takiego prymitywa poważni politycy, naukowcy, artyści, dziennikarze?

Od wyłonionego z niebytu i błyskawicznie wkraczającego do pierwszego szeregu wrogów Prawa i Sprawiedliwości wiecowego krzykacza powinni trzymać się na dystans wszyscy, których iloraz inteligencji przekracza przeciętną wartość. Już to, że jedynym publicznie znanym faktem z jego życiorysu było niepłacenie alimentów byłej żonie powinien zapalić lampki ostrzegawcze nawet w umysłach zaczadziałych od nienawiści do Jarosława Kaczyńskiego.
Należało się spodziewać, że prędzej czy później nastąpi widowiskowa katastrofa i na Kijowskiego krzyżyk postawią nawet lansujące go na siłę (na rozkaz?), wbrew elementarnym zasadom dziennikarskiego obiektywizmu, nieprzychylne PiS media. Tylko całkowici ignoranci polityczni mogli przewidywać inny rozwój kariery człowieka, który z pięknymi hasłami na ustach skompromitował kierowany przez siebie ruch społeczny.
Nie żałuję tych, którzy naiwnie dali się nabrać drobnemu geszefciarzowi - słusznie mają za swoje. Smutno mi jednak, że do miana duchowych przewodników narodu i obrońców demokracji, której nikt obecnie w Polsce nie zagraża, pretendują ludzie dający się przez ponad rok wodzić za nos podrzędnemu hochsztaplerowi.

Mogę im jedynie zadedykować słowa Żorża Ponimirskiego demaskującego Nikodema Dyzmę w ostatnim rozdziale powieści:

Z was się śmieję! Z was! Elita! Cha, cha, cha... Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, wasz Nikodem Dyzma to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn! Idiota, nie mający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o ortografii. To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego okrzesania! Przyjrzyjcie się jego mużyckiej gębie i jego prostackim manierom! Skończony tuman, kompletne zero! Daję słowo honoru, że nie tylko w żadnym Oksfordzie nie był, lecz żadnego języka nie zna! Wulgarna figura spod ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. Sapristi! Czy wy tego nie widzicie? Źle powiedziałem, że on was za nos wodzi! To wy sami wwindowaliście to bydlę na piedestał! Wy! Ludzie pozbawieni wszelkich rozumnych kryteriów. Z was się śmieję, głuptasy! Z was! Motłoch!...

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • gregg48
  08.01.2017 12:01
  Popieram KOD, ale sam Kijowski nigdy nic dla mnie nie znaczył.
  Nie mogę jednak zrozumieć, skąd wzięła się ogromna popularność Jarosława Kaczyńskiego, którego sposób bycia i wypowiadania się powinien odstręczać odeń każdego średnio rozgarniętego człowieka. Jak mogli nabrać się na takiego prymitywa poważni politycy, naukowcy, artyści, dziennikarze?
  doceń 12
 • Eugeniusz_Pomorze_
  08.01.2017 22:35
  KOD raczej bardzo trudno kojarzyć z obroną wartości chrześcijańskich, trudno się więc dziwić, że jego twórca nie odbiega od profilu etycznego organizacji, którą sam stworzył...
  doceń 2
 • Gość
  09.01.2017 00:10
  Ja podziwiam Redaktora, naprawdę szczerze podziwiam. Jak się Panu udaje nie widzieć tych wszystkich Misiewiczów - pisowska "specialite de la maison" - a ocknął sie Pan po półtora roku przy Kijowskim (istotnie mało ciekawym typie)? Pan aspiruje do wzorca załgania, Panie Redaktorze! (choć przyznam, że aktualnie konkurencja arcyzawzięta...)
  doceń 5
 • Groszek
  09.01.2017 10:03
  Nie mam nic przeciwko krytyce Kijowskiego, bo koleś od samego początku był traktowany jako użyteczny ze względu na fakt, że był twarzą, której nikt nie wiązał z żadną z partii politycznych, a zarazem był chętny do brania udziału w hucpie pod dłuugim tytułem "gwałtu rety, wygrał wybory ktoś, kto nie miał prawa ich wygrać, to oznacza, że demokracja jest zagrożona, piękny KOD to niezależna organizacja walcząca z dyktaturą".

  Natomiast nie rozumiem, czemu pierwszym przykładem miałby być Tymiński. W czym on był niby gorszy od Wałęsy? Przecież to nie jest tak, że "głupi i butny" jest Wałęsa tylko z ostatnich lat, a "Wałęsa wcześniejszy" był lepszy. Problemem było raczej to, że nikt nic nie wiedział o Tymińskim... Co nie jest w żadnej mierze powodem do tego, żeby gościa oceniać jako populistę/Dyzmę/itd.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama