Nowy numer 42/2019 Archiwum

Po co był sobór?

Joseph Ratzinger należał na soborze do obozu postępowych teologów. Później nie bał się mówić głośno o kryzysie Kościoła posoborowego i pytać o jego przyczyny. Lektura jego okołosoborowych tekstów pozwala lepiej zrozumieć obecną sytuację Kościoła.

Siódmy tom „Opera omnia” Josepha Ratzingera zbiera teksty, które powstały przed soborem, w jego trakcie lub po zakończeniu zgromadzenia. Tom ukazał się po polsku jesienią ubiegłego roku. Jego lektura może być cenną pomocą nie tylko dla zrozumienia, czym był sam sobór. W pismach papieża seniora wybrzmiewa mocno nuta niepokoju o posoborowy Kościół. Czy zmierzamy w dobrą stronę? Raz po raz takie pytanie stawia sobie i innym Ratzinger. Cechą jego teologii jest rzeczowe ujmowanie problemów, nazywanie trudności bez owijania w bawełnę, a zarazem pokorne szukanie rozwiązań w świetle wiary. Można zaryzykować diagnozę, że u progu Anno Domini 2017 mamy do czynienia z nową odsłoną posoborowego kryzysu katolicyzmu. Pojawiające się dziś pytania o reformę Kościoła, którą proponuje papież Franciszek, przypominają nieco spory o reformę soborową. Być może rozmowa o obecnej sytuacji Kościoła jest w gruncie rzeczy dalszym ciągiem dyskusji o Vaticanum II, o granicy między prawdziwą i fałszywą reformą Kościoła. Podwójny tom pism soborowych Ratzingera czytanych z dzisiejszej perspektywy przynosi wiele zaskakująco aktualnych odpowiedzi na współczesne rozterki wierzących.

Gdy duch soboru staje się upiorem

Ksiądz Joseph Ratzinger stał się uczestnikiem soboru dzięki kard. Josephowi Fringsowi z Kolonii. „Mogę mu tylko zawsze być wdzięczny – pisze papież senior – za to, że mnie, najmłodszego profesora Katolickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Bonn [miał 35 lat, a Frings 75 – T.J.], wziął ze sobą jako doradcę w tym wielkim zgromadzeniu kościelnym, dzięki czemu znalazłem się w tej szkole i mogłem przebyć drogę soboru od wewnątrz”. Soborowe tomy „Opera omnia” pozwalają zobaczyć sobór od środka, poznać różne stanowiska, odkryć sedno toczonych sporów, prześledzić proces powstawania dokumentów. Dla aktualnej sytuacji Kościoła najciekawsze wydają się teksty zebrane w rozdziale zatytułowanym „Recepcja”. Pokazują one, jak Ratzinger, początkowo zwolennik reform, z biegiem lat wykazywał coraz więcej trzeźwego sceptycyzmu. Kościołowi posoborowemu i sobie samemu także zadawał coraz więcej trudnych pytań.

W przeciwieństwie do obozu bezkrytycznych entuzjastów soborowych reform Ratzinger nie bał się mówić głośno o negatywnych zjawiskach, które dostrzegał. Dlaczego tak wielu teologów i biskupów nie chciało widzieć postępującego rozkładu Kościoła? Być może także dlatego, że uważano, iż ten sobór był wyjątkowy. Sądzono, że „uczyniono wszystko inaczej i lepiej. Sobór, który nie ustanawiał dogmatów, nikogo nie wykluczał, wydawał się nikogo nie poruszać, nikogo nie odrzucać, a wszystkich pociągać”. A jednak tuż po soborze zamiast oczekiwanej wiosny zapanowała raczej zima. Pustoszejące kościoły, seminaria, masowe odejścia z kapłaństwa, niekończące się dyskusje stronnictw rozrywające wspólnotę, banalizacja liturgii. Te zjawiska zachodziły najmocniej w krajach, które odgrywały główną rolę na soborze i przodowały w modernizowaniu Kościoła. Nam, w Polsce, zostało to wszystko oszczędzone. Dlaczego tak się stało, to inny temat.

Benedykt XVI podkreśla, że nie można w prosty sposób winić o te negatywne zjawiska samego soboru. Opowiada się on za tym, że sobór był konieczny i to co, zostało zapisane w jego dokumentach, jest dobrym drogowskazem dla Kościoła. Z drugiej jednak strony często przyznaje, że trudno nie pytać, dlaczego sprawy potoczyły się w tak złym kierunku. Czy był to tylko efekt fali sekularyzacji wzbierającej w świecie? A może ojcowie soborowi nie przewidzieli wszystkich konsekwencji swoich działań? Być może popełniono błędy na etapie wdrażania go w życie? Ratzinger mówi wprost, że tam, gdzie ducha soboru interpretuje się przeciwko jego dokumentom, „duch ten staje się upiorem i prowadzi do bezsensu”. Jak więc poprawnie interpretować sobór? Gdzie leży właściwy klucz? Imponuje szczerość i przenikliwość Ratzingera w diagnozowaniu sytuacji, bezkompromisowa uczciwość w mierzeniu się z problemami, na które lepiej byłoby przymknąć oko, bo burzą wygodne dla nas założenia.

Bywa, że w dzisiejszych rozmowach o Kościele każde krytyczne spojrzenie na Sobór Watykański II (a nawet próba postawienia pewnych pytań) traktowane jest jako zamach na sobór, zanegowanie jego znaczenia lub niezrozumienie epokowego przełomu. Zamiast próby szukania odpowiedzi na podniesione kwestie można usłyszeć zarzut w stylu: „czy jesteś tradycjonalistą?” albo: „czy nie wierzysz, że sobór był dziełem Ducha Świętego?”. Mądrość Ratzingera, jego miłość do Kościoła uczą, że nie wolno zamykać oczu na trudną rzeczywistość. Co więcej, właśnie uczciwe stawianie pytań o bilans soboru, o jego dobrą recepcję jest konieczne, aby to dzieło wydało dobry owoc.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Jack03
  09.02.2017 12:36
  To jest dobra okazja do aktywności kręgu " zdecydowanych" przeciwników Soboru Watykańskiego drugiego. No dobrze macie takie zdanie wasza osobista rzecz, zastanawiam się jedynie jak wyobrażacie sobie prowadzenie dialogu z młodym pokoleniem, które przejmuje odpowiedzialność za rzeczywistość a w tym za kraj, za przedsiębiorstwa i za Kościół? Takie utarte stereotypy zachód = zło, Kościół przedsoborowy = dobro do większości nie przemawiają...
 • Anonim (konto usunięte)
  10.02.2017 21:27
  tu było,co napisałem, ateraz tego nie ma.... wią TO WYPEŁNIAM
  doceń 0
 • eMGa
  11.02.2017 14:56
  @Jack03, to nie jest kwestia "zdecydowanych" przeciwników czy zwolenników SW2, czy posiadania takiego zdania na ten temat, to są po prostu fakty! Benedykt XVI w swoim ostatnim przemówieniu do księży powiedział, że mamy dwa SW2, jeden mediów, drugi ojców. Zwyczajnie chodzi o to, aby dokonać rzetelnej interpretacji w świetle Tradycji, a nie całej Tradycji w świetle SW2. Zresztą taki sam postulat teraz funkcjonuje w odniesieniu do Amoris Laetitia, tzn. interpretujemy całą naukę o małżeństwie z punktu widzenia Amoris Laetitia - to jest niedopuszczalne! 50 lat w historii Kościoła to są dwa pokolenia, czyli bardzo niewiele. Nadszedł czas, aby stanąć w Prawdzie. To pójdzie ciężko, co jest widoczne gołym okiem, ale u Boga nie ma nic niemożliwego. Kryterium oceny jest stan Kościoła na Zachodzie, który praktycznie umiera, a przed SW2 rozkwitał; wystarczy zobaczyć statystyki. Kościół Holandii i Belgii (bardzo małe ludnościowo) dawały światu najwięcej misjonarzy (w liczbach bezwzględnych), 70%-90% ludzi w tych krajach chodziło do kościoła, a dzisiaj...2%. Kościół, gdzie centrum jest człowiek, a nie Bóg tak będzie wyglądał. Do ludzi młodych przemawia Prawda i wymagania, a nie bylejakość; popkultura jest wszędzie i przestrzeń Kościoła musi być od niej wolna, pod każdym względem. Musimy się uwolnić od "dyktatury relatywizmu" również w Kościele.
 • Finet
  08.02.2019 23:28

  Nie jest prawda że kryzys w Kościele Katolickim zaczoł się po Soborze Watykańskim II.
  Co na ten temat mówi wybitny znawca tematu ks.Bernard Peyrous:

  "Już w XVIII wieku można dostrzec początek kryzysu w świecie zachodnim, który
  przecież jako pierwszy został schrystianizowany. Pewne pęknięcie dotkneło także
  Nowy i Trzeci Świat, a polegało głównie na przekonaniu ze człowiek jest bytem
  autonomicznym, zdolnym osiągnąć szczeście i spełnienie poza Bogiem.
  Ten - rozumowano - jeśli w ogóle istnieje - jest władcą, który uciska ludzi,
  swoich poddanych. W takiej sytuacji mistrzynią i przewodniczka ludzkości stała się
  nauka. Owo przeświadczenie ewakułowało konkretne skutki: oddalenie się człowieka od
  Boga, niezrozumienie a nawet strach przed Nim, czemu trudno się dziwić, biorąc pod
  uwagę propagowany wówczas obraz Stwórcy. Nieodłącznym wiec atrybutem religii miał
  być lęk, który zaburzał postrzeganie Bożego działania w życiu człowieka za
  pośrednictwem Chrystusa i Kościoła przedłużającego Jego dzieło. Chrystusa
  traktowano jako mit, Kościół zaś - jako szkodliwą strukturę. Wiarę utożsamiano
  zatem z ideą, myślowym tworem"

  Finet Deux

  e-mail: Finet.Deux@vp.pl
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL