Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zarzut zabójstwa dla Tunezyjczyka z Ełku

Zarzut zabójstwa 21-letniego Daniela z Ełku postawiono obywatelowi Tunezji - podał PAP w poniedziałek prokurator rejonowy w Ełku Wojciech Piktel. Prokuratura wystąpi do sądu o jego aresztowanie. Podejrzany twierdzi, że użył noża w trakcie szamotaniny.

Mężczyzna zginął w noc sylwestrową w Ełku, po awanturze przed miejscowym barem kebab. Miał dwie rany kłute.

"Główny, jedyny sprawca ma obywatelstwo tunezyjskie" - podkreślił prokurator. Na konferencji prasowej w Ełku prokurator mówił, że 26-letni Tunezyjczyk był zatrudniony w barze kebab jako kucharz. "Zarzut dotyczy zabójstwa poprzez dwukrotne ugodzenie nożem pokrzywdzonego" - dodał. Według niego podejrzany po usłyszeniu zarzutu przyznał, że "w trakcie szarpaniny z pokrzywdzonym używał noża i mógł zadać ciosy nożem".

"Według naszych ustaleń w tym barze kebab doszło do jakiegoś zdarzenia, które zaiskrzyło atmosferę i tak naprawdę sam początek jest dla nas do końca niejasny. W każdym razie później nastąpiła taka sytuacja, że pokrzywdzony wziął dwie butelki napoju, z którymi wyszedł z baru nie zapłaciwszy za te butelki. Właściciel lokalu z kucharzem pobiegli za pokrzywdzonym właśnie w celu wyrwania tych butelek. Cała sytuacja później skończyła się o wiele bardziej dramatycznie i tragicznie" - mówił prokurator.

Jak dodał, według ustaleń prowadzących śledztwo, dopiero po powrocie do baru właściciela lokalu i kucharza, drugi z Polaków, który wcześniej był tam razem z pokrzywdzonym, zawrócił i rzucił petardę - do wnętrza baru lub też przed jego otwarte drzwi.

Według policji, po tej tragedii zatrzymano czterech mężczyzn, wśród nich cudzoziemców; funkcjonariusze, zasłaniając się dobrem śledztwa, nie ujawnili ich narodowości. Poinformowali jedynie, że zatrzymani byli trzeźwi. Nieoficjalnie wiadomo, że wśród zatrzymanych oprócz Tunezyjczyka, są obywatele Algierii i Maroka.

Prokurator dodał, że prowadzący śledztwo nie wykluczają postawienia zarzutu i wniosku o areszt wobec jeszcze jednej zatrzymanej osoby - ale nie będzie to zarzut zabójstwa, lecz "zarzut trochę dalej związany z tym całym zdarzeniem". Pozostali zatrzymani według prokuratora nie brali udziału w tych najdramatyczniejszych zdarzeniach; ich rola ma być jeszcze ustalona.

W poniedziałek rano prokurator Piktel powiedział PAP, że jeszcze w poniedziałek będzie przeprowadzona sekcja zwłok zabitego. Jak mówił, jej efekty pozwolą dopracować opis przestępstwa o kilka szczegółów.

Jak mówił prokurator, wcześniej organy ścigania nie informowały o narodowości zatrzymanych, "ponieważ były problemy z ustaleniem ich obywatelstwa". "Niektórzy z zatrzymanych mają obywatelstwo polskie. Prokuratura odpowiada za kształt przekazu informacji i bardzo ściśle współpracuje w tym zakresie z policją" - zapewnił prokurator Piktel.

W niedzielę przed kebab-barem doszło do gwałtownych protestów. Wczesnym popołudniem zebrało się tam kilkuset mieszkańców, żeby wyrazić sprzeciw wobec tej tragedii i zapalić znicze. W tłumie były też osoby agresywne, które wybiły szyby i niszczyły mienie w witrynie lokalu, rzucały petardami, butelkami oraz kamieniami w stronę funkcjonariuszy i radiowozów. Zamieszki zakończyły się przed północą.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek sierż. Agata Kulikowska de Nałęcz z ełckiej policji, zatrzymano łącznie 28 osób w wieku od 17 do 50 lat, pochodzących z Ełku i okolicznych miejscowości. Niektóre z tych osób były nietrzeźwe. Zostały umieszczone w policyjnych izbach zatrzymań w Ełku i kilku innych miastach na Mazurach.

"Prawdopodobnie odpowiedzą one za czynny udział w zbiegowisku, być może także za zakłócenie porządku publicznego i niszczenie mienia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie" - mówiła.

Według policji, podczas zamieszek funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego "adekwatnych do sytuacji", w tym gazu pieprzowego. Dwóch funkcjonariuszy odniosło niegroźne obrażenia - jeden ma stłuczony palec dłoni, drugi rozciętą brodę.

Jak podaje policja, w poniedziałek rano w mieście jest już spokojnie. Służby porządkowe nadal zabezpieczają okolice kebab-baru. Do Ełku jeszcze w niedzielę ściągnięto dodatkowych policjantów z oddziałów prewencji z Olsztyna i innych jednostek z województwa warmińsko-mazurskiego. Jest także Żandarmeria Wojskowa.

O zachowanie spokoju i uszanowanie tragedii, jaką przeżywa rodzina 21-letniego Daniela, apelował w niedzielę do mieszkańców prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. W intencji tragicznie zmarłego, w poniedziałek o godz. 18 w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  02.01.2017 08:54
  To usprawiedliwia morderstwo nawet jeśli było jak piszesz??
  doceń 7
 • Gość
  02.01.2017 09:04
  Gościu czyli nie jest dla Ciebie w tej historii porażające co spotkało chłopaka za ten głupi, owszem, występek z jego strony.? Przemilczysz śmierć człowieka i będziesz poprawny politycznie. Będziesz krzyczał "że podburzają" gdy umrze jeszcze ktoś?
  doceń 10
 • Gość 2
  02.01.2017 09:07
  jest wiele pytań na temat zdarzenia. Czy ci obcokrajowcy mieli pozwolenie na pobyt i prace? Jeżeli nie to kto ponosi odpowiedzialność za ich nielegalny pobyt bo według rządu Polska nie przyjęła jeszcze żadnego imigranta (oprócz Ukraińców ale co do nich takie same pytania się odnoszą). Czy ten Prince Kebab był legalnie zarejestroKwaną firmą płacącą podatki? I w tych pytaniach nie ma żadnej nienawiści, bo dotyczą praworządności w kraju.
  doceń 11
 • Gość
  02.01.2017 10:03
  Uważam że nie powinno mieć to miejsca, nic w tym przypadku nie usprawiedliwia zabójstwa!, Bardzo smutne!.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama