Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kto zapoluje na żubra?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku poinformowała w środę, że odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej na Mazurach jest konieczny m.in. po to, by stwierdzić, czy niektóre osobniki nie są chore na gruźlicę.

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDPL) Jarosław Krawczyk wydał w środę oświadczenie, w którym potwierdził podaną wcześniej PAP przez Nadleśnictwo Borki informację, że w Puszczy Boreckiej może zostać odstrzelonych 10 żubrów. Leśnicy uzyskali na to zgodę dyrektora Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

"Wiosną stwierdzono jeden przypadek gruźlicy u żubra z Nadleśnictwa Borki. Jest to choroba, której niestety nie można leczyć u zwierząt w stanie dzikim. Jest ona niebezpieczna dla innych żubrów, pozostałych dzikich zwierząt, bydła domowego, a także ludzi. Komisja, zajmująca się żubrami w Puszczy Boreckiej, w skład której wchodzą m.in. naukowcy, lekarze weterynarii, specjaliści z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Białowieskiego Parku Narodowego, na podstawie przeprowadzonej obserwacji stada stwierdziła, że część osobników jest w bardzo złej kondycji zdrowotnej. Wg opinii komisji, przyczyną tego może być gruźlica" - napisał Krawczyk i dodał, że bez pobrania próbek od zwierząt nie da się stwierdzić występowania gruźlicy w tym stadzie.

"Nie ma możliwości ich pobrania (próbek - PAP) od zwierząt żyjących na wolności. Żeby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy zły stan zdrowia u części żubrów jest spowodowany gruźlicą, musimy przeprowadzić odstrzał redukcyjny" - napisał Krawczyk.

Wcześniej nadleśniczy z Nadleśnictwa Borki zapewniał PAP, że ostrzałowi zostaną poddane tylko sztuki stare i chore, które nie są w stanie żyć w wolnościowym stadzie.

Krawczyk podkreślił też, że populacja żubrów w Puszczy Boreckiej, która liczy 110 sztuk tych zwierząt, jest zbyt duża jak na możliwości tamtejszego kompleksu leśnego. "Według naukowców optymalna liczebność populacji powinna wynosić na tym obszarze 90-100 zwierząt. Wynika to z naturalnej pojemności środowiskowej Puszczy Boreckiej. Zbyt duże zagęszczenie zwierząt w stosunku do pojemności środowiska naturalnego powoduje spadek kondycji żubrów, a to oznacza, że będą krócej żyły, trudniej się rozmnażały, szybciej będą się przenosiły między nimi choroby" - dodał rzecznik.

Z informacji przekazanych PAP przez Krawczyka wynika, że obecnie w całej Polsce żyje ok. 1500 żubrów, co roku przybywa ich o 10 proc. Większość żubrów żyje na wolności. "Jednak w wielu miejscach liczebność stad od dawna przekracza możliwości kompleksów leśnych w których bytują, ponieważ jest tam za mała baza żerowa" - przyznał Krawczyk i dodał, że "rozwiązaniem jest szukanie nowych miejsc i wsiedlanie tam żubrów, jednak są z tym problemy (...) albo sztuczne regulowanie populacji poprzez eliminowanie najsłabszych osobników, żeby zachować stada we właściwej kondycji i zwiększyć szanse ich utrzymania w dłuższej perspektywie".

W Nadleśnictwie Borki na Mazurach selektywny odstrzał żubrów prowadzony jest od wielu lat. Odstrzałów tych nie dokonują leśnicy, ale są one sprzedawane myśliwym z całego świata, a pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczane są na utrzymanie stada. W przeszłości w Puszczy Boreckiej na żubra polował m.in. król Hiszpanii Juan Carlos.

« 1 »

Zobacz także

 • Małe rzeki
  28.12.2016 18:54
  Takie polowanie to groźne zjawisko. W stadach żubrów żyjących dziko z różnych powodów prowadzi się odstrzał. Tłumaczenie pojemnością siedliska jest nieco dziwne, bo jeżeli jest za mała to dobór naturalny może zdecydować, które osobniki nie są w stanie przetrwać. Czy naprawdę nie da się badać żubrów bez zabijania? Mam wątpliwości. Zdaje się, że da się zwierzęta usypiać. Ale mniejsza o to. Zakładając, że odstrzał jest konieczny (zdarza się. np. w Puszczy Białowieskiej prowadzi się go ze względów genetycznych) to powinni go dokonywać ludzie z nadleśnictwa lub pracownicy najbliższego parku narodowego o ile mają uprawnienia do posługiwania się broną lub weterynarze, wszyscy w godzinach pracy. Dlaczego? Bo strzelanie powoduje wzrost popytu na usługę. Nie wykluczone, że jak gospodarzom zapchną pieniądze to strzelać będzie łatwiej. Żubr jakby nie było jest gatunkiem na skraju wymarcia i wszelkie strzelanie powinno być wykonywane w ostateczności i przez specjalistów. Królem Hiszpanii strzelającym do żubrów nie ma co się chwalić. To raczej hańba, że człowiek, który źle się wsławił polowaniem na słonie (czyn wysoce nieetyczny, bo nie ma żadnej podstawy żeby strzelać do słoni). Jest to co najmniej wątpliwa etycznie motywacja, jeżeli strzela się do czegoś tylko dlatego że jest duże i rzadkie (dlaczego w tym czasie nie polował np. na jelenie? Zresztą w ogóle, myślistwo można uzasadnić jedynie tym, że ktoś faktycznie traktuje to jako sposób zdobycia pokarmu, ekonomiczny. W przypadku króla Hiszpanii jest to czysty atawizm, podobnie zresztą jak w przypadku wielu myśliwych). Jeżeli natomiast ktoś chce się przyczynić do ochrony żubra to niech administratorowi stada po prostu przelej równowartość ceny za możliwość strzału. Inaczej będzie to tylko zabicie dla przyjemności.
  doceń 4
 • Kopyrda
  29.12.2016 00:30
  Hmm...Zastanawiam sie: Czy wsrod pracownikow RDLP w Bialymstoku sa osoby chore na gruzlice?
  doceń 1
 • Krzysiek
  29.12.2016 11:22
  >>Nie ma możliwości ich pobrania (próbek) od zwierząt żyjących na wolności. << NIE DA SIĘ UŚPIĆ??? pobrać, zakolczykować w gps - i dopiero upolować gdy chory??? NIE ROZUMIEM.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL