Nowy numer 09/2020 Archiwum

To nie przypadek

Jak nieprzewidywalność ma się do dzieł o. Tadeusza Rydzyka?

Niektóre daty dopiero z czasem nabierają znaczenia. Tak jest z 8 grudnia 1991 roku. Wtedy to powstało Radio Maryja, a w Puszczy Białowieskiej podpisano akt rozwiązujący Związek Sowiecki. Ze zbieżności dat nie należy oczywiście wyciągać zbyt daleko idących wniosków, ale już samo ich przypomnienie jest przyjemne, więc dlaczego sobie tej małej radości nie zafundować. Co oprócz daty łączy te dwa wydarzenia? Nieprzewidywalność. Związek Sowiecki miał istnieć na wieki, a w każdym razie tylko nieliczni przewidywali upadek rosyjskiego kolosa. A tu proszę, Związek Sowiecki rozleciał się jak domek z kart. Formalnie stało się to właśnie 8 grudnia 1991 r. w mało komfortowej rezydencji we wsi Wiskule na Białorusi, zaledwie 10 kilometrów od granicy z Polską. Jak sugeruje Andrzej Grajewski, miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W razie zagrożenia przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi mieli szansę uciec do Polski (więcej na ss. 48–51). Kluczowe zdanie podpisanego dokumentu brzmiało: „My, Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Ukraina, jako państwa założycielskie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, które podpisały Układ Związkowy w 1922 r. (…), konstatujemy, że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jako podmiot prawa międzynarodowego i jako rzeczywistość geopolityczna przerywa swoje istnienie”. Przyznają Państwo, że takie zdanie aż miło się czyta. I może jeszcze jedna dosyć znamienna data. Nad Kremlem flaga z sierpem i młotem wisiała do 24 grudnia. Następnego dnia, kiedy świat zachodni świętuje Boże Narodzenie, w Moskwie powiewał już sztandar Rosji.

A jak wspomniana nieprzewidywalność ma się do dzieł o. Tadeusza Rydzyka? Odkąd pamiętam, prawie każdy pomysł redemptorysty z Torunia był powszechnie uważany za niemożliwy do zrealizowania. Radio to może jeszcze się uda zrobić, ale już próba stworzenia telewizji spotykała się z powszechnym niedowierzaniem, a nawet pukaniem się w głowę. Przecież telewizja bardzo dużo kosztuje. Skąd na to brać pieniądze? Po miesiącu zabraknie. Jak widać, nie zabrakło. Wcześniej był jeszcze równie zuchwały pomysł założenia szkoły wyższej. Do tego ciągu spraw zdawałoby się niemożliwych trzeba jeszcze dorzucić najnowszą produkcję filmu fabularnego „Zerwany kłos” o bł. Karolinie Kózkównie. W ten sposób o. Rydzyk wkroczył na kolejny obszar przez całe lata zarezerwowany dla środowisk niekoniecznie przyjaznych Kościołowi. Stąd też ogromna niechęć do Radia Maryja sporej części polskich elit.

Muszę przyznać, że gdy odwiedzałem kiedyś siedzibę Radia Maryja, największe wrażenie zrobiło na mnie pomieszczenie, gdzie gromadzone są wycinki prasowe poświęcone toruńskiej rozgłośni. Jest ich tam 40 tysięcy, z czego dużą część zajmują artykuły krytyczne czy wręcz bezpardonowo atakujące dzieła o. Rydzyka. Mało która instytucja w najnowszej historii Polski znalazła się pod tak zmasowanym i długotrwałym ogniem krytyki. A jednak Radio Maryja nie tylko przetrwało, ale niebywale rozwinęło się na innych wspomnianych już polach. Chyba trzeba na to patrzeć w kategoriach cudu. A data założenia nie może tu być przypadkiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Gość historyk
  11.12.2016 16:24
  może i milo się czyta ale historycznej wiedzy to autor nie posiadł. Rozpad ZSRR był przede wszystkim szczytowym osiągnięciem komunistycznej, najdłużej panującej dyktatury na świecie a powstałej w wyniku przewrotu stanu sponsorowanego głównie przez Niemcy (wysłaniem Lenina do Rosji). Wiec czymże był zjazd w Puszczy Białowieskiej? Byl zebraniem bandyckich kacyków którzy bez pytania swoich narodów podzielili ZSRR według granic narzuconych przez Stalina. Wyobrazili sobie ze będzie im lepiej bez Moskwy. "Swoich" społeczeństw nie pytali o zdanie. Dzisiaj, 25 lat po powstaniu różnych krajów i kraików mamy rezultaty w postaci granic nieodpowiadających warunkom etnicznym jak i wieloletnich wojen np Azerbejdżan z Armenią, Gruzja z Osetią i Abchazją, Ukraina z Krymem i Donbasem. Każda próba uspokojenia nastrojów zgodna z prawem z międzynarodowym jest torpedowana przez tych którym milo jest czytać ze na Ukrainie większość ludzi zarabia 57 $ na miesiąc. Polska szczyci się hasłem za nasza i wasza wolność a zapomniała o podstawowych prawach dzięki którym sama powstała tj ze sygnatariusze Karty Atlantyckiej i powstałego na jej bazie ONZ u nie życzą sobie zmian terytorialnych, które nie zgadzałyby się z wolno wypowiedzianymi życzeniami narodów, których te zmiany dotyczą; sygnatariusze uznają prawo wszystkich narodów do wyboru formy własnego rządu; pragną przywrócenia niepodległości i niezależnych rządów w tych wszystkich państwach, które zostały pozbawione swej niepodległości.
  doceń 0
 • zbyszek
  12.12.2016 02:10
  Autor materialu ewidetnie stara sie o posoade lub juz ja ma u ojca dyrektora. Autor ewidentnie manipuluje swiadomie faktami histotyczymi i oraz ma duze braki z elementarnej znajomosci Nowego Testamentu. Jestem ciekaw czy ksiadz nie uwaza ze kosciol zaslozyl sobie na duze slowa krytyki? Klerycy wielokrotnie schanbili szaty Chrystusowe, przylapywani na gejostwie na pedofilii, cudzolustwie nie wspomne o glebszych faktach historycznych takich jak palenie na stosie czy krucjaty ale nie mi osadzac. Jak mozna oceniac ludzi ze pisali zle o ojcu dyrektorze skoro sam Papierz Franciszek ktytykuje styl zycia nie godny jak sie okreslacie "następców apostołów" Jak ma sie styl zycia ksiezy do slow "Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne..." Kocham nad swe życie Boga i Jego Syna Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego lecz serce moje krwawi a dusza nie może patrzeć na to co czynicie z jego nauk i Wiary naszej. Pokój z Toba autorze
  doceń 2
 • Gość
  12.12.2016 05:04
  @history, a kogo to mieli sie pytac Jelcyn, Kuczma czy Lukaszenko? Moze komitetu cenralnego ZSRR czy zgadzaja sie na samodestrukcje? Albo mieli organizowac referendum w kraju totalitarnym? Zanim cos napiszesz pomysl choc troche "historyku". Widze ze myslenie ciezko przychodzi. A tak nawiasem mowiac temat jest dotyczacy dzialalnosci ojca Rydzyka, a nie historia rozpadu ZSRR.
  doceń 0
 • Kefas
  14.12.2016 20:56
  Cuda, cuda ogłaszają zwłaszcza w kwestii świadectw udziałowych i ogłupiania staruszków, którzy ostatnią złotówkę miast dla wnuków dają na to "szlachetne dzieło". Naród głupi wszystko kupi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji