Nowy numer 41/2019 Archiwum

Portret Maryi

Święty Łukasz nie tylko napisał Ewangelię. Według tradycji potrafił również malować.

Teodor Lektor (VI wiek) podaje, że ewangelista namalował obraz przedstawiający Matkę Bożą, który zabrała potem z Jerozolimy Eudoksja, żona cesarza Teodozjusza II. Od tego czasu autorstwo św. Łukasza przypisywano wielu ikonom. Dlatego często przedstawiano na obrazach świętego, jak maluje pozującą mu Madonnę.

Portret Maryi powstaje w mieszkaniu Świętej Rodziny. Z lewej strony widzimy pracującego świętego Józefa, który z zainteresowaniem spogląda na malarza i pozującą mu małżonkę. Łukaszowi towarzyszy widoczny przy sztalugach wół – jego atrybut jako ewangelisty. Zarówno Matka Boża, jak i Dzieciątko mają w rękach winogrona – symboliczną zapowiedź późniejszego ustanowienia Eucharystii. Jezus podaje winogrona świętemu malarzowi, co podkreśla fakt, że Eucharystia jest Jego darem dla ludzi. Z prawej strony, za plecami Maryi, znajduje się otwarta księga Pisma Świętego. To sugestia artysty, że malowany przez ewangelistę portret jest przedstawieniem w innej formie tego, co napisał w Ewangelii. Obok stoi globus, symbolizujący panowanie Chrystusa nad światem. Z góry całej scenie przyglądają się pląsające w chmurze aniołki, trzymające kwiatki o maryjnej symbolice.

Twórca tego obrazu, Marten de Vos, był w młodości luteraninem. Nawrócił się jednak na katolicyzm i stał się gorliwym czcicielem zarówno Maryi, jak i św. Łukasza. W bractwie św. Łukasza w Antwerpii od 1571 roku pełnił nawet funkcję diakona. Obraz „Św. Łukasz malujący Madonnę” jest jego ostatnim wielkim dziełem, stworzonym na rok przed śmiercią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji