Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szaleństwo twista

56 lat temu młodzież śpiewała i tańczyła do piosenki Chubby Checkera.

19 września 1960 roku Chubby Checker (właściwie Ernest Evans), amerykański wokalista rockandrollowy, wypuścił cover piosenki "The twist".

Oryginalnie utwór skomponował rok wcześniej Hank Ballard. Jednak dopiero cover w wykonaniu Checker stał się hitem i trafił na pierwsze miejsce listy przebojów w USA. Przebój po raz kolejny stał się popularny w latach 80. z powodu nowego nagrania go przez "The Fat Boys", śpiewał go oczywiście Checker. Nowa wersja zdobyła drugie miejsce na liście przebojów w Anglii i pierwsze miejsce w Niemczech.

Chubby Checker - The Twist
GNRSlashLover

Chubby Checker urodził się 3 października 1941 roku w Spring Gullley w Karolinie Południowej, ale wychowywał się w Filadelfii. W wieku ośmiu lat stworzył uliczną kapelę. Będąc w liceum uczęszczał na zajęcia z fortepianu. Sympatię kolegów zyskał wykonywaniem utworów popularnych w danym czasie piosenkarzy, od Presleya począwszy. Po szkole zabawiał klientów podczas wykonywania różnych prac. Jego szef Tony A. nazwał go "Chubbym". Henry Colt, który był pod ogromnym wrażeniem talentu umożliwił Checkerowi nagranie dla American Bandstand, którego gospodarzem był Dick Clark. To właśnie podczas tej sesji nagraniowej otrzymał przydomek "Checker". Nadała mu go żona Clarka.

W 1964 roku ożenił się z Cathariną Looders w Holandii. Co ciekawe, dwa lata wcześniej Catharina została Miss World.

W 2008 roku ogłoszono "The twist" piosenką wszech czasów.

Popularnością cieszyła się również i nadal cieszy, może nawet bardziej, piosenka "Let's twist again".

Let's Twist Again - Chubby Checker
RetroTVCentral

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama