Nowy numer 43/2020 Archiwum

Benedyktyni wybrali nowego opata-prymasa

Ok. 250 opatów wybrało w sobotę w Rzymie następcę o. Notkera Wolfa, Niemca, który po 16 latach kierowania zakonem złożył rezygnację.

O. Gregory Polan z opactwa Conception w amerykańskim stanie Missouri został nowym opatem-prymasem benedyktynów. Ok. 250 opatów wybrało w sobotę w Rzymie następcę o. Notkera Wolfa, Niemca, który po 16 latach kierowania zakonem złożył rezygnację. O. Polan przyjął wybór i został tym samym 10. opatem-prymasem benedyktyńskiej konfederacji, będącej światowym stowarzyszeniem wszystkich klasztorów zakonu.

Opat-prymas jest najwyższym przedstawicielem ok. 22 tysięcy sióstr i braci benedyktynów, jednego z największych zgromadzeń zakonnych. Założony w VI w. przez św. Benedykta z Nursji zakon jest najstarszym w Kościele katolickim.

Opat-prymas jest najpierw wybierany na osiem lat. Potem może być jeszcze dwa razy wybierany na czteroletnie kadencje. Jego stałą siedzibą jest San Anselmo na wzgórzu Awentyńskim w Rzymie. Jednocześnie jest Wielkim Kanclerzem mieszczącego się tam Papieskiego Kolegium dla studiujących w Rzymie benedyktynów. W kręgu opatów ponad 800 klasztorów na świecie opat-prymas jest "pierwszym wśród równych". Jego zakres obowiązków jest ograniczony głównie do reprezentacji zakonu.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama