Nowy numer 48/2023 Archiwum

Polak do bicia

Polacy w Wielkiej Brytanii wpłacają do budżetu 35 proc. więcej z tytułu podatków, niż pobierają w formie zasiłków. Brytyjscy populiści udają, że tego nie widzą. Pogłębiają w ten sposób niechęć do imigrantów z Europy Centralnej.

Harlow, południowo-wschodnia Anglia. W sobotę wieczorem 27 sierpnia grupa nastolatków zaatakowała Polaków przed lokalem typu „take away”, czyli z jedzeniem na wynos. Napastnikom miało nie podobać się prowadzenie rozmów po polsku w miejscu publicznym. Gdy przyjechała policja, na ziemi leżało dwóch pobitych do nieprzytomności mężczyzn. Zostali przewiezieni do szpitala, niestety, jeden z nich zmarł w poniedziałek. W minioną sobotę ulicami Harlow przeszedł marsz milczenia w proteście przeciwko przemocy wobec Polaków. Niestety, zaledwie kilka godzin po jego zakończeniu, w nocy z soboty na niedzielę, w tym samym mieście doszło do kolejnej napaści na dwóch polskich obywateli: zostali ciężko pobici, ze złamanym nosem i rozbitym łukiem brwiowym trafili do szpitala. Tutaj na szczęście nikt nie zmarł, ale sekwencja wydarzeń pokazuje, że sytuacja jest poważna.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny