Nowy numer 49/2023 Archiwum

Okrutna tortura

Mrok nocy rozświetlają tylko pochodnie zapalone przed pogańskim posągiem i złowieszczy żar węgla rozpalonego pod rusztem. Na ruszcie kona Wawrzyniec, męczennik i diakon, skazany na śmierć 10 sierpnia 258 roku przez cesarza Waleriana.

Cztery dni wcześniej z rozkazu cesarza stracono papieża Sykstusa II. Wawrzyniec wiedział, że czeka go ten sam los. Zdążył jednak wypełnić ostatnie polecenie papieża i rozdał majątek Kościoła ubogim. Zgodnie z tradycją Wawrzyniec uratował też wówczas otaczany czcią kielich, zwany Graalem, uważany za ten, którego Jezus użył przy Przeistoczeniu podczas Ostatniej Wieczerzy. Diakon pochodził z Hiszpanii, wysłał więc kielich do mieszkających tam swoich rodziców. Tak bardzo rozwścieczyło to oprawców, że postanowili ukarać Wawrzyńca specjalną, okrutną torturą. Widzimy, jak jeden z katów przyciska męczennika widłami do rusztu, a drugi podsyca ogień. U góry obrazu na duszę świętego czekają już dwa anioły.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy