Nowy numer 23/2021 Archiwum

Bóg był w sercach Sprawiedliwych

O obecności grupy polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata podczas wizyty papieża Franciszka w KL Auschwitz mówi dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN i dyrektor Muzeum w Markowej.

Mateusz Szpytma, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a od niedawna wiceprezes IPN  jest opiekunem grupy 20 osób, która na placu przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu czeka na przyjazd Ojca Świętego. Wśród nich jest dziesięć osób wyróżnionych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz 10 najbliższych krewnych tych, którzy już zmarli. W rozmowie z Gościem dr Szpytma podkreśla, że każdy z przybyłych ma swojego opiekuna. - Ja opiekuję się panem Eugeniuszem Szylarem z Markowej, którego rodzice ratowali rodzinę żydowską Weltzów. Pan Eugeniusz, jako dziecko, także w tym uczestniczył, dodaje dr Szpytma. Jego rodzice otrzymali medal Instytutu Yad Vashem. Weltzowie już umarli, dodaje, ale ich dzieci, które mieszkają teraz w Nowym Jorku i utrzymują z nim kontakt.

- W moim przekonaniu - mówi dr Szpytma, obecność Sprawiedliwych  czasie wizyty papieża w Auschwitz ma nie tylko znaczenie symboliczne. Poświadcza, że w czasie zagłady, Shoach, której ten obóz jest jednym z symboli, znaleźli się ludzie ryzykujący życie i organizujący pomoc Żydom znajdującym się w jeszcze gorszej sytuacji. - Prof. Szewach Weiss, mówi dr Szpytma, często jest pytany o to, gdzie był Bóg w czasach Zagłady i odpowiada wówczas, że był w sercach Sprawiedliwych. Ich postawa była prawdziwym, ewangelicznym czynem Miłosierdzia. Skoro Miłosierdzie stoi w centrum Światowych Dni Młodzieży, udział Sprawiedliwych w spotkaniu w Auschwitz pokazuje, że można być miłosiernym także w czasach pogardy i zagłady. Taka postawa powinna być świadectwem i przykładem dla świata na wieki. - Wymiar symboliczny, dodaje dr Szpytma ma także fakt, że w odczytaniu psalmu, razem z rabinem weźmie udział proboszcz z Markowej, ks. Stanisław Ruszała. Został wybrany ponieważ jest proboszczem Markowej, gdzie żyła rodzina Ulmów, która została zamordowana za ratowanie swych żydowskich sąsiadów i wspólnie z nimi została pochowana.

Warto dodać, że dr Szpytma jest spokrewniony z Ulmami. Wiktoria Ulma była siostrą jego babci i matką chrzestną jego ojca.  Papież Franciszek na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau przejedzie samochodem elektrycznym od tzw. Bramy Śmierci, wzdłuż rampy kolejowej, do placu przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu. W obecności około tysiąca gości, także grupy Sprawiedliwych, przejdzie wzdłuż tablic pamiątkowych i ustawi znicz na jednej z nich. Przez chwilę będzie się w tym miejscu modlił w ciszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się