Nowy numer 48/2023 Archiwum

Którędy do wyjścia?

Liderzy kampanii za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE chowają głowy w piasek. Brexit będzie musiała przeprowadzić... zwolenniczka pozostania w UE.

Sytuacja jest co najmniej dziwna. Twarze Brexitu, po zwycięskim referendum, powinny przejąć stery i rozpocząć proces realizacji woli większości Brytyjczyków. Tymczasem i Boris Johnson, i Michael Gove, i Nigel Farage, każdy w różnych okolicznościach, nagle znikają ze sceny. A nowym szefem Partii Konserwatywnej i nowym premierem zostanie najprawdopodobniej obecna minister spraw wewnętrznych Theresa May, która wspierała kampanię zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Czyli wspierała m.in. premiera Davida Camerona, który po przegranym referendum podał się do dymisji. Na Wyspach powtarzają się teraz trzy pytania: Czy urząd na Downing Street 10 w Londynie obejmie nowa Margaret Thatcher? Czy i na jakich warunkach doprowadzi do wyjścia z UE? Dlaczego Brexitu nie mogą przeprowadzić jego najwięksi entuzjaści?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny