Nowy numer 24/2018 Archiwum

Sędziowie do naprawy

Przedstawiając prezydentowi Andrzejowi Dudzie do nominacji skompromitowanych sędziów, Krajowa Rada Sądownictwa potwierdziła diagnozę PiS, że środowisko sędziowskie wymaga sanacji i to głębokiej.

Trwa ostry spór między środowiskiem sędziowskim a obecnym obozem rządzącym. Według PiS, sędziowie stanowią zamkniętą korporację, która broni swoich interesów, a przede wszystkich sędziów, którzy często fatalnie pracują. Dlatego rząd i prezydent podejmują działania, które według obozu rządzącego mają oczyścić sądy z różnych patologii. Środowisko sędziowskie bardzo ostro reaguje na wszelkie próby oddziaływania rządu na sądy, a wszystko pod hasłem obrony ich niezawisłości, która jest zapisana w Konstytucji.

Z tej perspektywy można odczytywać konflikt o mianowanie sędziów z prezydentem. Z przedstawionych do nominacji prezydent Duda odmówił powołania dziesięciu. Dla KRS jest to naruszenie ich niezawisłości. Inni prawnicy uważają, że Konstytucja daje prezydentowi takie uprawnienia.

Jednak spójrzmy na ten spór z nieco innej perspektywy. Jak podały media, wśród odrzuconych przez prezydenta jest m.in. pani sędzia, przez którą kibic Legii przez ponad 3 lata przebywał w areszcie śledczym bez wyroku, inna jest odpowiedzialna za odrzucenie pozwu zbiorowego ws. Amber Gold. Jest wśród nich także sędzia odpowiedzialny za odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich, a także taki, który nie dostrzegł niczego złego w stwierdzeniu: „Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż w Europie”, gdyż uznał je za konwencję bajkową.

Prezydent Duda ma rację, że odmówił ich nominacji. Skompromitowani sędziowie powinni ponieść kary, a nie awansować. Zdumiewająca jest postawa KRS, która nie tylko nie dostrzega niestosowności wysuwania takich kandydatur, ale podkreśla, że zostali zweryfikowani pozytywnie. Tym samym środowisko sędziowskie w pełni potwierdziło zarzuty stawiane mu przez PiS – jest ono chore i wymaga naprawy i to pilnie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • trzeźwy
  07.07.2016 14:18
  Redaktor pisze straszne bzdury. Nie podoba mu się sprawiedliwość - musi być sprawiedliwość ludowa.

  Najlepszy przykład: "Jest wśród nich także sędzia odpowiedzialny za odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich..."
  A co konkretnie Pan wie redaktorze o sprawie Bajkowskich - oprócz tego, co wypisały media?
  Bo media potrafią z psa zrobić kota, o czym powinien Pan wiedzieć.
  A jest pan pewien, że odrzucenie pozwu zbiorowego w sprawie Amber Gold nie było zgodne z prawem? Jest Pan pewien?
  Sędziów obowiązują procedury - a nie oczekiwania gawiedzi.
  W przeciwieństwie do Dudy - który jest prezydentem gawiedzi otumanionej przez propagandę...
  doceń 7
 • trzeźwy
  07.07.2016 14:27
  @Maluczki
  Pan Piotrowicz nikogo nie zdradził.
  Zawsze był wierny - wierny swojej potrzebie pójścia z prądem i czerpania z tego profitów.
  Pan Piotrowicz nie ma grama wstydu - i to jest problem. PiSowski problem. Problem partii przygarniającej wszystkich ambicjonerów bez kręgosłupa, sprawnych w każdym systemie...
  Wszak PiS to neo-PZPR. Wszyscy o tym wiedzą.
  I tak samo rządy PiSu dla Polski się skończą, jak rządy PZPR: potężnymi długami, marginalizacja w świecie i rewoltą otrzeźwionych...
  doceń 6
 • Adam2
  07.07.2016 21:29
  Czy to prawda, że palestra sędziowska uznawała szereg oczywistych wyroków sądowych godzących w prawo,chroniących ewidentnych przestępców,również przestępców politycznych,kryminalnych, godzących w Państwo i społeczeństwo?

  Czy to prawda, że prawnicy ci nadal ferują wyroki nie bojąc się o odpowiedzialność publiczną , karną i moralną?
  doceń 0
 • velario
  10.07.2016 23:21
  Dziennikarze GN do naprawy.

  sędzia, która odrzuciła pozew zbiorowy w sprawie Amber Gold musiała to uczynić, bo pozwano zarząd spółki, który zgodnie z przepisami nie ma zdolności sądowej (ma ją spółka). Jeżeli ktoś tu się skompromitował to Pan, Panie redaktorze Łoziński, powtarzając bez zadania sobie minimum trudu sprawdzenia faktów PiSowską propagandę.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama