Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zobacz także

 • Wojtek Busk
  01.07.2016 11:33

  Bardzo proszę o skorygowanie błędu związanego z błędną nazwą Kamionka Buzka. Oczywiście chodzi o Kamionkę Buską dawniej Strumiłową, leżącą nieopodal miasta Buska. W historii miasta Busk i Kamionka na przemian rywalizowały o większe znaczenie w regionie. W okresie międzywojnia to Kamionka Strumiłowa była miastem powiatowym.


  Nowy Milatyn graniczy bezpośrednio z Buskiem. Kult Jezusa Miłosiernego Konającego na Krzyżu na Kresach był szeroko rozpowszechniony.

  Było to pierwsze po Podkamieniu sanktuarium pielgrzymkowe. Ciekawe właśnie jest to, że nie było związane z kultem maryjnym.


  Tuż obok milatyńskiego sanktuarium mieściła się spora karczma służąca pielgrzymom. Nieopodal biło źródło wody, które pielgrzymi uznawali za posiadające moc uzdrawiania. Źródło to bije do dzisiaj, ale jest to teren już zapomniany i zdewastowany.


  Sam obraz ma ciekawy wygląd. Bierze się on stąd, że wizerunek Jezusa Konającego obmywano czerwonym winem, które dawano do picia chorym.


  Po „pomarańczowej rewolucji” kościół w Nowym Milatynie przekazano prawosławnym. Kardynał Jaworski przeniósł kult Jezusa Milatyńskiego do Kamionki Buskiej. Tam znajduje się kopia obrazu. Chociaż w obecnie prawosławnym kościele w Nowym Milatynie też znajduje się kopia tego wizerunku.


  Oryginał czczonego w Nowym Milatynie obrazu znajduje się w Krakowie w kościele Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo na ul. św. Filipa, tuż za słynnym targiem na Starym Kleparzu.


  Prawdopodobnie ten obraz też jest kopią. Z tego co słyszałem oryginał pozostał w rękach właścicieli. W czasie II wś. zaginął ostatecznie w powstaniu warszawskim.


  Chciałbym tu mocno zaznaczyć, że w świadomości moich bliskich wizerunek , ale też ich znajomych wizerunek Jezusa Milatyńskiego był ściśle związany z Miłosierdziem Bożym.


  Pozdrawiam i zapraszam www.busk.pl

  doceń 1
 • ks. Jacek
  01.07.2016 13:11
  Do - Wojciech Busk
  Jeśli przyjąć, że drugi człon nazwy pochodzi od Buska to wtedy tak będzie - Kamionka Buska
  Jeśli natomiast w tłumaczeniu dzisiejszej nazwy odwołuje się do rzeki która przepływa obok Kamionki czyli Bug to jest Kamionka Buzka albo Kamionka Bużańska.
  Tak czy inaczej - Buzka czy Buska - Pan Jezus Milatyński zaprasza!

  Natomiast jeśli chodzi o "pomarańczową rewolucję" to ta rozpoczęła się w listopadzie 2004 roku, a kościół w Milatynie w tym czasie - już od 15 lat był używany przez Cerkiew Prawosławną.

  Informacja o oryginale spalonym w Powstaniu Warszawskim dość często pojawia się na stronach internetowych. Gdyby właściciele obrazu - Sobieszczańscy zachowali oryginał - okazało by się to nieposłuszeństwem wobec decyzji Arcybiskupa, żeby obraz przekazać do kościoła karmelitów w Milatynie. Z drugiej jednak strony, gdyby tak się jednak stało - to świadectwo, i tu posłużę się słowami z Dzienniczka s. Faustyny - "nie w pędzlu i farbie wielkość tego obrazu"
 • Barbara Stachowicz
  07.01.2017 00:57
  Teraz możnaby bylo odzyskać Kościół w Milatynie Nowym. Z tego, co sie pytalam, bardzo rzadko odbywają tam się służby (msze cerkiewne). Moj Tato urodził się w Milatynie i Przodkowie. Mój 2*praDziadek Michał Lewicki był tam organista i nauczycielem szkoły parafialnej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama