Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Niedziela przebaczenia win

Kościoły Wschodnie obchodzą dziś ostatni dzień przed Wielkim Postem.

Dzisiejsza niedziela w Kościele greckokatolickim obchodzona jest jako niedziela wzajemnego pojednania lub niedziela przebaczenia win. Nazywana jest również seropustną. Jest to to ostatni dzień przed Wielkim Postem, który grekokatolicy rozpoczną jutro.

Swoją nazwę niedziela poprzedzająca 40-dniowy okres pokuty zawdzięcza obrzędowi, który ma dzisiaj miejsce w cerkwiach. Podczas nabożeństwa nieszporów lub po Mszy świętej odbywa się obrzęd przebaczenia sobie win. Głównym gestem jest wzajemne podanie sobie rąk kapłana z wiernymi i wiernych między sobą. Ma on pomóc wewnętrznie oczyszczonym wejść w okres Wielkiego Postu i przygotować się do świąt wielkanocnych.

W tradycji dzisiejsza niedziela nazywana jest również seropustną, tydzień temu natomiast obchodzono niedzielę mięsopustną. Nazwy wzięły się stąd, że w dniach ścisłego postu chrześcijanie wschodni nie jedzą ani mięsa, ani nabiału, a dwie ostatnie niedziele przed Wielkim Postem – stanowią ostatnie przygotowanie do tego szczególnego okresu dla katolików.

W Kościołach wschodnich, w tym w Kościele greckokatolickim, Wielki Post rozpocznie się jutro. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Wielkanoc grekokatolicy będą świętować dopiero 1 maja, czyli pięć tygodni później niż łacinnicy.

Różnica w dacie świętowania wynika z posługiwania się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim, ale przede wszystkim z nieco innego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy – w Kościołach wschodnich nie może ona wypaść przed żydowską Paschą.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie kilkadziesiąt tysięcy wiernych Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy