Nowy numer 48/2023 Archiwum

Światełko

Jest mądrość w słowie „pociecha”, używanym jako synonim „dziecka”.

Codziennie rano, gdy wychodzę do pracy, odprowadza mnie pod drzwi. Daje mi „na drogę” swoje małe skarby: lalkę, książeczkę, bucik. Obowiązkowy jest buziak, ręka wyciągnięta do „ceść” i „papa” – powtarzane aż do momentu, gdy przekręcę klucz w zamku. A kiedy wracam, przybiega do mnie z głośnym „tata!”. Dzień spięty taką klamrą nabiera zupełnie innego smaku. Chce się żyć, choć przecież czasami jest naprawdę ciężko.

Jest mądrość w słowie „pociecha”, używanym jako synonim „dziecka”. Odkryłem to dopiero, kiedy zostałem tatą. Uśmiech małej Natalki rozjaśnia moje ciemności, sprawia, że wszystko inne staje się mniej dotkliwe. Wiem, że moja córeczka jest darem od Boga, bo to On jest prawdziwym światłem. To On mnie podtrzymuje, podnosi, zza chmur przesyła uśmiechy. Przez dziecko czyste, przezroczyste – prześwieca Niebo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego