Nowy numer 22/2020 Archiwum

Światełko

Jest mądrość w słowie „pociecha”, używanym jako synonim „dziecka”.

Codziennie rano, gdy wychodzę do pracy, odprowadza mnie pod drzwi. Daje mi „na drogę” swoje małe skarby: lalkę, książeczkę, bucik. Obowiązkowy jest buziak, ręka wyciągnięta do „ceść” i „papa” – powtarzane aż do momentu, gdy przekręcę klucz w zamku. A kiedy wracam, przybiega do mnie z głośnym „tata!”. Dzień spięty taką klamrą nabiera zupełnie innego smaku. Chce się żyć, choć przecież czasami jest naprawdę ciężko.

Jest mądrość w słowie „pociecha”, używanym jako synonim „dziecka”. Odkryłem to dopiero, kiedy zostałem tatą. Uśmiech małej Natalki rozjaśnia moje ciemności, sprawia, że wszystko inne staje się mniej dotkliwe. Wiem, że moja córeczka jest darem od Boga, bo to On jest prawdziwym światłem. To On mnie podtrzymuje, podnosi, zza chmur przesyła uśmiechy. Przez dziecko czyste, przezroczyste – prześwieca Niebo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

 • klo
  03.03.2016 13:54
  Uwielbiam Pana artykuły - są tak szczere i poruszają serce. Serecznie dziękuję.

  Przez dziecko czyste, przezroczyste – prześwieca Niebo. - wspaniałe uchwycenie naturalnej dobroci dzieci.

  Z Bogiem
  doceń 2
 • mama
  05.03.2016 08:38
  Oby zawsze tak było, bo w wieku dojrzewania już to tak nie działa ;) dlatego zawsze się cieszyłam gdy w domu było małe dziecko :)
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji