GN 04/2020 Archiwum

KOD cegły się chwyta

Komitet Obrony Demokracji zapowiada rekordową frekwencję podczas sobotniego marszu w Warszawie. Impreza ma się odbywać pod hasłem solidarności z Lechem Wałęsą.

Były prezydent pojawi na manifestacji w Gdańsku. Szumne deklaracje zakrywają trochę rzeczywistość komitetu. Rzeczywistość jest taka, że KOD walczy o życie.

Część niedawnych zwolenników komitetu odwróciła się od niego. Powodem mogą być zarzuty pod adresem Mateusza Kijowskiego, związki z Leszkiem Balcerowiczem (to przeszkadza na przykład środowisku „Krytyki Politycznej”), a także po prostu to, że KOD chodzi, manifestuje i potępia, ale nic z tego nie wynika. Na obalenie rządu się nie zanosi, a ewentualny start w wyborach – jeśli w ogóle do niego dojdzie – może się zakończyć klapą. Nie mówię, że komitet jest już na pewno skończony, ale perspektywy ma naprawdę kiepskie.  

Pytanie, czy sojusz z Lechem Wałęsą może cokolwiek pomóc. Na pewno zagwarantuje zainteresowanie mediów (choć na to akurat KOD nigdy nie mógł narzekać), ale czy przyciągnie zwykłych ludzi?

Manifestacji przyświecać będzie hasło „My, naród”. To nie tylko nawiązanie do słynnego przemówienia Wałęsy, ale i, jak tłumaczyli piątkowi komentatorzy radia TOK FM, próba pokazania, że naród to właśnie owi „my”, a nie rząd. Problem w tym, że jeśli KOD ma się kiedykolwiek stać ogólnonarodowym ruchem, to zapraszanie Lecha Wałęsy niespecjalnie to ułatwi. Po ujawnieniu oryginałów teczek TW Bolka, byłego szefa Solidarności bronią już tylko ultrasi III RP. Przeciętnemu obywatelowi naprawdę trudno jest wytłumaczyć, że nic wielkiego się nie stało.

Jednym słowem, sposób ratunku, który wybrał KOD, nie wróży sukcesu. Może i tonący chwyta się brzytwy, ale jeśli chce płynąć, nie powinien chwytać cegły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

 • Gość
  26.02.2016 14:27
  Panie Dziennikarzu!
  Chyba nic pan nie rozumie.
  Zapraszam na demonstracje KODu. Proszę przyjść i zobaczyć, jak wiele tam osób kompletnie nie związanych z partiami politycznymi, z panem Kijowskim, czy kimkolwiek. Przychodzą, starzy i młodzi (ci często z dziećmi), bo im się "dobra zmiana" nie podoba.
  I tyle.
  doceń 12
 • Galaktyczny Azor
  27.02.2016 18:51
  Znam kilku ludzi uczestniczących w każdym możliwym marszu KOD. Są to ludzie fanatycznie uzależnieni od wyborczej i TvN24. Dzień zaczynają od TvN24 i kończą TvNem24. Jak przyjeżdżam w odwiedziny to TvN24 chodzi ciągle. Ciągłe zerkanie w ekran, to nie są normalni ludzie, potrafią oni rozmawiać tylko o polityce przez pryzmat TvN24 innych kanałów nie uznają. Zero rozmów na luźne tematy, tylko polityka i narzekanie. Starczy spojrzeć na facebookowy profil KOD I wyciągnąć wnioski.
  Pozdrawiam normalnych.
  doceń 10
 • MagdaFo
  27.02.2016 21:47
  KOG powołuje się na ...europejskość, uważa się za tych "bardziej cywilizowanych" A jak to wygląda? Pokażcie mi któryś z cywilizowanych krajów - może Francję czy Szwajcarię, nie mówiąc o bardzo wymagających w tych sprawach Stanach, czy na czele podobnego czegoś mógłby stanąć były mąż nie płacący alimentów. W kilku mógłby.......co najwyżej siedzieć za kratami ale jest kraj w którym gdyby był "swój' mógłby. W Rosji!
  doceń 7
 • Galaktyczny Azor
  28.02.2016 10:55
  MagdaFo, zgadzam się z Tobą całkowicie, zresztą o Panu kijowskim można przeczytać [url=www.wsieci.pl/kim-jest-mateusz-kijowski-z-kod-pnews-2643-page-15.html] TU[/url]
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji