Nowy numer 21/2018 Archiwum

Papież do dziennikarzy w samolocie

To bardzo ważna podróż i bardzo upragniona: bardzo upragniona przez mojego brata Cyryla, ale także przez Meksykanów - tymi słowami papież Franciszek skomentował swe spotkanie w Hawanie z patriarchą moskiewskim i wizytę w Meksyku.

Rozmawiał on z dziennikarzami na pokładzie samolotem, którym leci z Rzymu do stolicy Kuby.

Przypomniał, że podczas jednej ze środowych audiencji ogólnych meksykańska dziennikarka Valentina Alazraki podarowała mu wszystkie filmy Cantinflasa - meksykańskiego aktora komediowego. - W ten sposób wszedłem do Meksyku przez drzwi Cantinflasa, który bardzo śmieszy - wyznał papież.

Dodał, że jego najgłębszym pragnieniem jest stanąć przed Madonną z Guadalupe, „której tajemnicę się bada, bada, bada i nie znajduje się ludzkiego wyjaśnienia”. [Chodzi o niewyjaśniony dotychczas przez naukowców sposób powstania wizerunku Maryi na indiańskim płaszczu - KAI.] - Nawet najbardziej naukowe badania mówią: „To jest dzieło Boże”. Pozwala to Meksykanom mówić: „Jestem ateistą, ale jestem guadalupańczykim”. Niektórym, nie wszyscy są ateistami - zastrzegł Franciszek.

Poinformował, że jest to ostatnia podróż, organizowana przez dr. Alberta Gasbarriego, który od 47 lat pracuje w Watykanie, a od 37 lat zajmuje się papieskimi podróżami. Zaproponował, by w drodze powrotnej wyrazić mu wdzięczność, organizując małą uroczystość. Za podróże odpowiedzialny teraz będzie prał. Mauricio Rueda - zapowiedział Franciszek, po czym przywitał się osobiście z każdym z dziennikarzy, obecnych na pokładzie samolotu.

Na zakończenie wspomniana przez papieża Valentina Alazraki podarowała mu sombrero, które chciała mu wręczyć meksykańska rodzina, gdy w ub.r. był na Kubie, ale nie udało się jej dotrzeć do Franciszka. Dziennikarka przypomniała, że pierwsze sombrero podarowała św. Janowi Pawłowi II 37 lat temu, gdy po raz pierwszy leciał do Meksyku w styczniu 1979 r.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama