Nowy numer 38/2023 Archiwum

Parlament odrzucił weto ws. homoadopcji

Mające większość w portugalskim parlamencie partie lewicowe uchyliły w środę prezydenckie weto w sprawie ustawy przyznającej parom homoseksualnym pełne prawo do adopcji dzieci oraz prawo, szerzej chroniące życie nienarodzonych.

Parlament może uchylić prezydenckie weto większością dwóch trzecich głosów.

Deputowani z rządzącej partii socjalistycznej (PS)i jej komunistycznej sojuszniczki (PCP) oraz radykalnego Bloku Lewicy (BE) głosowali w sprawie zachowania zmian w ustawie o aborcji. Natomiast zniesienie ograniczeń w adopcji poparła również część członków partii centroprawicowych.

Obie ustawy wejdą w życie w tym miesiącu.

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva weto ogłosił 25 stycznia, uzasadniając je tym, że równouprawnienie par gejowskich w dziedzinie adopcji oznacza radykalną zmianę, wymagającą szerszych konsultacji społecznych. Dodał też, iż parlament nie był w stanie udowodnić, że ustawa służy najlepszym interesom dzieci.

Cavaco Silva zablokował także wejście w życie likwidacji obowiązku doradztwa dla kobiet zamierzających poddać się aborcji. Prezydent stwierdził, że doradztwo takie funkcjonuje w innych państwach europejskich, a rezygnacja z niego oznaczałaby ograniczenie prawa do informacji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast