Nowy numer 42/2020 Archiwum

Muzułmanie przeciw terroryzmowi

Muzułmanie, w tym poznaniacy oraz inni mieszkańcy miasta, w sumie ponad 300 osób, które chciały okazać swój sprzeciw wobec terroryzmu oraz otwartość wobec imigrantów i uchodźców, wzięło udział w manifestacji, która odbyła się na Placu Wolności.

Jak podkreślał główny organizator manifestacji, poznański imam Youssef Chadid, muzułmanie po atakach w Paryżu podwójnie odczuwają ból i smutek. − Po pierwsze dlatego, że pochłonęły tak wiele ofiar, a po drugie, że to my, muzułmanie zostaliśmy o nie oskarżeni – wyjaśniał dodając, że terroryści manipulują religią po to, aby usprawiedliwić swoje czyny.

Wielu z uczestników poznańskiej manifestacji trzymało transparenty m.in. z hasłami: „Rasizm stop!”, „Islamofobia to choroba. Nie daj się zarazić!”, „Stop demonizacji islamu”, „Zjednoczeni przeciwko rasizmowi i islamofobii”.

Uczestnicy manifestacji chcieli też wyrazić swój sprzeciw wobec fali nienawiści, której ofiarami w Wielkopolsce stają się osoby kojarzone z islamem, a także inne mniejszości religijne i narodowe. Przykładem jest zdarzenie, do którego doszło na początku listopada w centrum Poznania. Wówczas dotkliwie pobity został młody Syryjczyk mieszkający od niedawna w okolicach Poznania, który trafił z obrażeniami do szpitala.

W muzułmańskiej manifestacji przeciwko terroryzmowi i rasizmowi, której organizatorem było Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu, uczestniczył również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Z kolei na poznańskim placu Mickiewicza odbyła się kontrmanifestacja narodowców.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama