Nowy numer 43/2020 Archiwum

"Charles de Gaulle" uderzył na cele IS

Samoloty, które znajdują się na francuskim lotniskowcu "Charles de Gaulle", dokonały w poniedziałek wieczorem nalotów na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii po raz pierwszy od rozmieszczenia okrętu na wschodzie Morza Śródziemnego - poinformowało ministerstwo obrony Francji.

W misji wzięło udział sześć maszyn: cztery Rafale, które wystartowały w lotniskowca, i dwa Mirage 2000 z bazy w Jordanii. Francuskie samoloty zaatakowały cele w mieście Rakka, nieformalnej stolicy Państwa Islamskiego na północy Syrii.

Według francuskiego resortu obrony, wszystkie cele, m.in. centrum dowodzenia, zostały zniszczone.

Wcześniej w poniedziałek samoloty z lotniskowca "Charles de Gaulle" dokonały pierwszych nalotów na cele IS w Iraku. "Uderzyliśmy w Ramadi i Mosulu przy wsparciu lokalnych sił w terenie, które walczą z Daesz" - oświadczył na pokładzie lotniskowca generał Pierre de Villiers, używając arabskiego akronimu IS. W Mosulu zniszczone zostały m.in. stanowiska artylerii.

Rano prezydent Francois Hollande podkreślił, że Francja "zintensyfikuje uderzenia i wybierze cele, których zniszczenie wyrządzi możliwie najwięcej szkód terrorystycznej armii" IS. Ta organizacja przyznała się do zamachów z 13 listopada, w których zginęło 130 osób.

26 samolotów wielozadaniowych - 18 typu Rafale i osiem typu Super Etendard - które znajdują się na pokładzie lotniskowca, sprawia, że możliwości francuskich nalotów w regionie są trzy razy większe niż wcześniej. Do tej pory Francja mogła wykorzystywać do ataków na cele IS jedynie sześć maszyn Rafale i sześć Mirage 2000, stacjonujących w bazach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Jordanii.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama