Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kukiz: Poprzemy cześć projektów PiS

Odbudowa bezpieczeństwa państwa, obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej od podatku - to zdaniem Pawła Kukiza, lidera Ruchu Kukiz'15 pozytywne elementy programu rządu, które Ruch będzie popierał pod warunkiem odpowiednio wczesnych konsultacji.

Kukiz wyraził zadowolenie z zasugerowanego przez szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozważenia zmiany konstytucji, zaznaczył jednak, że "w expose pani premier, na ten temat nie usłyszeliśmy ani słowa".

"Liczyłem na to, że to będzie rząd wielkiej zmiany, że będzie dążył do upodmiotowienia obywatela i nada mu kontrolę nad władzą, że to będzie rząd, który będzie głośno mówił o konieczności zmiany ordynacji wyborczej na większościową, że to będzie rząd, który będzie się kontaktował bezpośrednio z obywatelami" - powiedział Kukiz. Dodał, że liczył też, że w expose pojawi się zapowiedź wzmocnienia roli referendum.

Szef klubu Kukiz'15 powiedział, że zgadza się z premier Beatą Szydło, że należy naprawić "wymiar niesprawiedliwości". Zaznaczył jednak, że obawia się połączenia funkcji Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości. "Jestem zwolennikiem wybierania prokuratora w wyborach powszechnych, jak również wybierania sędziów pierwszej instancji w wyborach powszechnych, tzw. sędziów pokoju" - mówił. Dodał, że oświadczenia majątkowe sędziów powinny być publikowane.

Kukiz przekonywał, że konieczna jest też zmiana zasad funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ dotychczas zachowywał się on - według niego - jak "trybunał dyspozycyjny wobec władzy".

Jego zdaniem w programie rządu PiS zabrakło podkreślenia, że "to obywatele a nie rząd i partie powinni być w centrum państwa". "Zabrakło postulatów przywrócenia obywatelom kontroli nad władzą i nad ich własnymi pieniędzmi" - powiedział Kukiz.

Lider Ruchu uważa, że trzeba oddzielić władzę ustawodawczą od wykonawczej. "Tu jest podstawowy problem" - ocenił.

Według niego, nie można też "dłużej tolerować podziału władzy wykonawczej między rządem a prezydentem, ponieważ to się zwykle kończy sporami o krzesło". "Nawet w ramach jednej partii może tak się skończyć kompromitacją Polski" - zaznaczył Kukiz.

W jego opinii większość zapowiedzi w expose była zbyt ogólna i nie poparta konkretami, z wyjątkami takimi, jak m.in. program dodatków 500 zł na dziecko począwszy od drugiego. "Jednak większość to były ogromne uogólnienia" - stwierdził.

Lider Ruchu zaznaczył jednak, że dostrzega w programie rządu pozytywne elementy, takie, jak m.in. odbudowa bezpieczeństwa państwa, obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie te postulaty popierało, pod warunkiem odpowiednio wcześnie przeprowadzonych konsultacji projektów ustaw.

Zapewnił, że jego klub będzie popierał dobre ustawy. "Naszym prawdziwym, jedynym koalicjantem pozostaje Rzeczpospolita Polska i jej obywatele" - oświadczył Kuzkiz.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama