Nowy numer 43/2020 Archiwum

Głowa Hitlera odkopana w Gdańsku

Podczas prac budowlanych na terenie wewnętrznego ogrodu Muzeum Narodowego w Gdańsku, operator koparki natrafił na… głowę Hitlera. Rzeźba przedstawiająca wodza III Rzeszy pochodzi z 1942 roku i wykonana została przez ulubionego artystę Führera, Josefa Thoraka.

Monumentalne, ponad półmetrowe, marmurowe popiersie waży ok. 80 kg i jest w dobrym stanie. Na razie nie wiadomo, jak rzeźba znalazła się w wirydarzu Muzeum Narodowego.

Na podstawie rzeźby widnieje rok 1942 oraz podpis autora. Jest nim Josef Thorak, ulubiony artysta Hitlera.

Nazwisko artysty figurowało na tzw. Gottbegnadeten-Liste (pol. "Lista obdarzonych łaską Bożą"), czyli liście najważniejszych twórców III Rzeszy, ułożonej w 1944 roku osobiście przez Josepha Goebbelsa i Adolfa Hitlera.

Thorak żył do 1952 r. Ze względu na swoją przeszłość został pozbawiony praw do własnych rzeźb i miał zakaz wykonywania pracy zawodowej.

Co się stanie z głową Hitlera? Jak informuje Lech Łopuski, kustosz Muzeum Narodowego, rzeźba zostanie opracowana, skatalogowana i wpisana do inwentarza. Być może zostanie wypożyczona do powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama