Nowy numer 28/2018 Archiwum

Prezydent Andrzej Duda w Rumunii

Trwa wizyta głowy państwa Polskiego w Bukareszcie.

Prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek przybył do Bukaresztu, złożył kwiaty przed klubem nocnym, w którym w piątek w pożarze zginęło 31 osób. Oficjalną wizytę prezydent rozpoczął we wtorek.

Wtorkowy program przewiduje spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, premierem Victorem Pontą oraz przewodniczącym Senatu Calinem Popescu-Tariceanu. W środę polski prezydent spotka się z przywódcami państw wschodniej flanki NATO.

"Wizyta ma podkreślić wagę relacji polsko-rumuńskich dla planu prezydenta Dudy budowy współpracy państw adriatycko-czarnomorsko-bałtyckich" - powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, prezydent chce pokazać, że polityka środkowoeuropejska może być dużo szersza, niż w ramach krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry).

W środę prezydent weźmie udział w spotkaniu przywódców państw wschodniej flanki NATO, które ma zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji. Weźmie w nim udział zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow, prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz szef izby niższej parlamentu Czech.

Minister Szczerski powiedział, że spotkanie odbędzie się na wspólne zaproszenie prezydentów Polski i Rumunii. "Istotą spotkania ma być otwarcie drogi, nowego etapu prac nad konsensusem warszawskim" - powiedział prezydencki minister. Podkreślił, że z polskiego punktu widzenia ważne są trzy elementy, które deklaracja powinna zawierać, m.in., że szczyt NATO w Warszawie ma być szczytem decyzyjnym, a nie refleksyjnym.

W Rumunii trwa żałoba narodowa; w piątek wieczorem w popularnym wśród młodzieży klubie Colectiv w Bukareszcie doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Według najnowszych informacji liczba ofiar śmiertelnych pożaru wzrosła do 31.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama