Nowy numer 08/2020 Archiwum

Ks. Oko odpowiada "Tyg. Powszechnemu"

"Tygodnik Powszechny" w nowym numerze opublikował obszerną krytykę działalności ks. prof. Dariusza Oko, pióra ks. dr. Krzysztofa Charamsy. Tekst ten jest także omówiony na pierwszej stronie dzisiejszej "Gazety Wyborczej". W rozmowie z gosc.pl ks. Oko zareagował na te publikacje, proponując ks. Charamsie i dziennikarzom "TP" dyskusję na żywo w programie telewizyjnym. Czy znajdzie się stacja gotowa transmitować takie wydarzenie?

Ks. dr Charamsa w kilkustronicowym artykule zarzuca ks. Oko, że jego wystąpienia (nt. homoseksualizmu, ateizmu czy gender) "są przepełnione nienawiścią", zaś brak reakcji na to władz kościelnych to, według niego, "skandal". Sugeruje pisanie w tej sprawie monitów do przełożonego kościelnego ks. Oko (czyli kard. Stanisława Dziwisza). Ks. Charamsa zarzuca także ks. Oko nieprzestrzeganie standardów naukowych i zwykłej przyzwoitości. Autor publikacji przedstawiany jest jako 43-letni urzędnik sekcji doktrynalnej Kongregacji Nauki Wiary i drugi sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

- Jeśli kogoś atakuje "Tygodnik Powszechny" i "Gazeta Wyborcza", to znaczy, że ten ktoś robi dobrą robotę dla Kościoła i że robi to skutecznie - stwierdził ks. prof. Oko w rozmowie z gosc.pl. - "Gazeta Wyborcza" jest chora z nienawiści do Kościoła. "Tygodnik Powszechny" jest nazywany "dodatkiem religijnym" do "Gazety Wyborczej", znanym z tego, że fanatycznie popiera homoseksualizm, antykoncepcję i in vitro - wbrew nauczaniu Kościoła -  a atakuje biskupów i papieża - zauważył krakowski teolog i filozof, dodając, że jest dla niego zaszczytem znalezienie się w takim towarzystwie.

Jego zdaniem, atak na niego jest w istocie atakiem na polskich biskupów. Bo biskupi - m.in. przewodniczący polskiego episkopatu abp Stanisław Gądecki - udzielają mu poparcia albo słownie, albo zapraszając go, by występował na konferencjach dla duchowieństwa.

Odnosząc się do zarzutu stosowania języka pełnego nienawiści, ks. prof. Oko stwierdził, że czasem trzeba używać mocniejszych słów, by przebić się przez szum medialny. Jednak także w słowach Jezusa znaleźć można poważne groźby (utraty życia wiecznego) czy określenia takie, jak: "plemię żmijowe", "groby pobielane" czy "mordercy proroków". - Jeśli więc ks. Charamsie nie podoba się mój język, to nie podoba mu się także język Pana Jezusa - skonstatował ks. Oko.

Poza tym, także papież Franciszek ostro mówi o gender, że jest demoniczne, że jest ideologiczną kolonizacją, która uderza w Kościół jak fala tsunami.

Odnosząc się do zarzutu naruszania standardów naukowych, ks. prof. Oko zauważył, że ks. dr. Charamsa nie ma w swym dorobku publikacji naukowych na temat gender. - To raczej jego podejście jest poetyckie - ocenił.

Zauważył też, że tekst ks. dr. Charamsy jest kolejnym z wielu krytykujących go artykułów w "Tygodniku Powszechnym". - Jeśli to, że ja krytykuję gejów, oznacza, że jestem pełny nienawiści do nich, to publikacja w TP wielu tekstów krytykujących mnie oznacza, że TP jest pełny nienawiści do mnie - powiedział ks. prof. Oko.

Podkreślił przy tym, że fakt, iż autor krytyki jest przedstawiany jako "ksiądz z Kongregacji Nauki Wiary", nie oznacza, że jego tekst jest stanowiskiem tej kongregacji. - To tekst prywatny urzędnika Watykanu. Ja mogę na niego prywatnie odpowiedzieć - stwierdził ks. prof. Oko. Dodał, że nie jest w stanie reagować na wszystkie krytyki, nie ufa też, że jego tekst byłby w GW czy w TP opublikowany bez manipulacji. Ale chętnie wziąłby udział w transmitowanej na żywo debacie telewizyjnej z ks. Charamsą i redaktorami TP. - To jest moja propozycja - dodał ks. Oko.

« 1 »

Polecamy

 • Trudno
  02.10.2015 17:46
  Jeśli ks. Oko interesuje poparcie społecznie, to niech odpowie apologią, a nie szuka poparcia tłumu. Szczerze mówiąc to Charamsa ma rację, że ks. Oko jako naukowiec (pożal się Boże!) zachowuje się jak hochsztapler. Poza tym jego kościół ma twarz potwora. Jeśli ten komentarz zniknie, będzie to oznaczać, że moderator także ma problem z wolnością słowa.
  doceń 6
 • gość
  02.10.2015 21:09
  http://natemat.pl/156715,polski-ksiadz-pracujacy-w-watykanie-oglasza-ze-jest-gejem-kler-w-duzej-mierze-jest-homoseksualny
  doceń 2
 • Stanisław_Miłosz
  03.10.2015 03:42

  Poproś agnostosie moderację, by poprawiłła literówki: nie "kagankiem", a "kagańcem". Kagańcem oświaty. Przecież każdy jako tako wyedukowany, nawet w czasach z przed obecnego postoświecenia widzi, że nie oświecasz, tylko ściemniasz. Taka Misja. Ja to rozumiem. Ale trzeba to wyraźnie napisać. Bez przekłamań, nawet nie zamierzonych.

   

  Naprawdę, agnostosie, moderacja ludzkie ludzie. jak kiedyś poprosiłem, to mi poprawili. Węc i Tobie, w uznaniu zasług (dla Wiary, jakąś tam przecież masz), też poprawią. Precyzja wypowiedzi przecież najważniejsza.

   

   

  57
 • Mariusz
  03.10.2015 17:05
  Myślę, że nadal zapominamy, że świat wartości jest wyborem jednostki żyjącej i wychowanej w grupie społecznej. Czy z grupy redaktorów GW czy TP ktoś zdaje się sprawę że życie prywatne takiego księdza jak "ks." Krzysztof Ch. wpływa bezpośrednio na życie religijne wiernych których niby to "ks." w praktyce duszpasterskiej ma możliwość błogosławić np. dzieci i udzielać sakramentów świętych pozostając i to pozostając w stałym w grzechu ciężkim - praktykującego homoseksualisty a nie kapłana z doświadczeń problemu homoseksualizmu. Moje pełne zaufanie i wsparcie do ks. Dariusz Oko, bo zła nie można zasłaniać dyplomacją urzędniczą. A sutanna do nie "smoking wizytowy" tylko zobowiązanie. A o tym zdaje się najczęściej cyt. media zapominają.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama