Nowy numer 25/2021 Archiwum

RPO o dostępności aborcji

Należy dbać o to, aby istniała faktyczna dostępność tzw. legalnej aborcji, gdy spełnione są jej kryteria ustawowe - mówi PAP nowy RPO Adam Bodnar. Jak ocenia, "obecna ustawa nie zawsze jest wykonywana", ale powinno się dbać o to, "co udało się wiele lat temu wypracować".

W czwartek wieczorem Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy zakładającej bezwzględny zakaz zabijania dzieci nienarodzonych. Będzie to już piąta w tej kadencji próba zmiany przepisów regulujących dopuszczalność aborcji, trzecia zakładająca poszerzenie zakresu ochrony życia poczętych dzieci.

"To jest siła, ale też i słabość kompromisów: z jednej strony dają pewną podstawę do dalszego funkcjonowania i ważą różne przeciwstawne interesy, ale z drugiej strony są niezadowalające i każda ze stron usiłuje je podważyć. Uważam, że należy dbać o to, co udało się wiele lat temu wypracować. Jeśli rozpoczniemy debatę - czy w jedną, czy w drugą stronę - to i tak nie spowodujemy rozwiązania problemu" - mówi Bodnar.

Zastrzega, że "jednocześnie należy dbać o to, aby istniała faktyczna dostępność tzw. legalnej aborcji, gdy spełnione są jej kryteria ustawowe".

"Obecna ustawa nie zawsze jest wykonywana. Jest to też problem społeczny, różnicujący Polskę na Polskę biednych i bogatych. Znajdujące się w takiej sytuacji kobiety w dobrej sytuacji materialnej, czy z większych miast, nie oglądają się na państwo; one mają inne możliwości w kontekście +turystyki aborcyjnej+. Natomiast kobiety z małych miejscowości, szczególnie gdy nie mają zasobów finansowych, nie mają tej możliwości. Uważam, że nad poprawnym wykonywaniem tej ustawy należy się zastanawiać i to jest także rola rzecznika" - mówi Bodnar.

Projekt, którym zajmie się Sejm, został przygotowany przez Fundację Pro - prawo do życia. Z inicjatywy tej organizacji podejmowanych było kilka poprzednich prób zmiany obowiązujących przepisów dotyczących aborcji, które miały na celu poszerzenie prawnej ochrony życia. Fundacja konsekwentnie zabiega o zmianę ustawy i co kilka lat wnosi do Sejmu obywatelskie projekty.

W Polsce, w myśl ustawy o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży z 1993 r., aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy istnieje mocne podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama