Nowy numer 17/2019 Archiwum

Orban ostro o migracyjnym planie UE

Proponowane kwoty podziału uchodźców między kraje UE tylko pozwalają imigrantom łudzić się, że Unia przyjmie ich wszystkich - ocenił w czwartek w Brukseli premier Węgier Viktor Orban, Zaapelował, by nie atakowano jego kraju za próbę ochrony granicy unijnej.

Zdaniem Orbana kwoty relokacji uchodźców byłyby "zaproszeniem" dla imigrantów. "Kwoty to iluzja. Doprowadzą tylko do większej liczby ofiar" - powiedział Orban na konferencji prasowej po spotkaniach z przywódcami unijnych instytucji.

"Wszelkie działania, które mogą dawać ludziom złudzenia czy nadzieje, że zostaną przyjęci w UE, są nieodpowiedzialne (...) Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest to, by nie tworzyć iluzji. Nie możemy budzić nadziei w ludziach, którzy zaryzykują swoje życie, licząc na coś, co nie jest możliwe" - ocenił. Według niego większość imigrantów przybywających do UE to nie uchodźcy z regionów objętych konfliktami, ale migranci zarobkowi.

Zdaniem Orbana jedynym rozwiązaniem kryzysu migracyjnego jest ochrona granic zewnętrznych UE, co czynią Węgry, budując kontrowersyjne ogrodzenie na swej granicy z Serbią. "To nie był kaprys" - przekonywał Orban. Podkreślił, że ogrodzenie ma na celu wywiązanie się jego kraju ze zobowiązań wynikających z regulacji strefy Schengen. Orban uważa, że UE powinna dać jasno do zrozumienia potencjalnym imigrantom zarobkowym, że nie warto ryzykować niebezpiecznej podróży, bo przedostanie się przez granice Unii kogoś, kto nie jest uchodźcą, nie jest możliwe.

"Poprosiłem liderów instytucji UE, by nie atakowali Węgier za próbę ochrony granicy unijnej" - poinformował premier.

Jego zdaniem rację ma przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który ostrzegł w czwartek przed podziałem wschód-zachód w UE w sprawie kryzysu migracyjnego. Wschodnioeuropejskie kraje Unii sprzeciwiają się ustaleniu wiążących kwot, według których uchodźcy mieliby zostać rozdzieleni między państwa członkowskie. "Mamy różne doświadczenia (...) Wszystkie państwa mają prawo decydować, czy chcą mieć dużą liczbę muzułmanów u siebie. My nie chcemy i mamy prawo podjąć taką decyzję. Nie podobają nam się konsekwencje istnienia dużych muzułmańskich społeczności, jakie widzimy w innych krajach" - oświadczył węgierski premier.

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma zaproponować dodatkowe działania, które pomogą złagodzić obecny kryzys migracyjny w UE. Propozycje te mają zawierać plany rozdzielenia większej liczby uchodźców pomiędzy kraje unijne. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował w czwartek, by państwa członkowskie sprawiedliwie rozdzieliły między siebie co najmniej 100 tysięcy uchodźców.

« 1 »

Zobacz także

 • jj
  03.09.2015 21:21
  Są bogate kraje muzułmańskie. Może by tak Słońca i Geniusze Europy spróbowałyby skierować fale muzułmańskich emigrantów w tym kierunku?
  doceń 5
 • adamp_314
  03.09.2015 23:11
  adamp_314
  Szanowna Redakcjo,

  Lubicie porównywać się do Gazety Wyborczej, pozwólcie więc, że pójdę za ciosem.

  Wczoraj przed północą GW publikuje omówienie wypowiedzi kardynała Schönborn'a o uchodźcach w artykule:
  >>Arcybiskup Wiednia o uchodźcach: "Już dość! To nasi siostry i bracia, to po prostu ludzie"<<
  artykuł można przeczytać tutaj:

  http://wyborcza.pl/1,75477,18698783,arcybiskup-wiednia-o-uchodzcach-juz-dosc-to-nasi-siostry.html

  Dziś wieczorem GW publikuje omówienie słów arcybiskupa Kupnego, m.in.:
  >> [...] wezwania, które wprost wyznaczają nasz stosunek wobec uchodźców: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć - zauważa abp Kupny<<
  całość można znaleźć tutaj:

  http://wyborcza.pl/1,75478,18704806,abp-jozef-kupny-o-uchodzcach-jezus-potepia-zaniechanie-dobra.html

  Równolegle pojawia się tekst historyczny:
  >>Czy mamy przyjmować uchodźców? Pamiętajmy, że podczas drugiej wojny Iran przyjął 116 tys. Polaków<<
  całość tutaj:

  http://wyborcza.pl/1,75478,18704714,czy-mamy-przyjmowac-uchodzcow-pamietajmy-ze-podczas-ii-wojny.html  A co w tym czasie publikuje Gość Niedzielny?


  Na samej górze pierwszej strony od 7:15 do 20:48 wiszą wypowiedzi Orbana przeciw imigrantom. Wieczorem Orbana zastępuje inny artykuł o Orbanie - ten, pod którym piszę obecny komentarz. Również na szczycie pierwszej strony. Czas i miejsce w jakim eksponujecie enuncjacje węgierskiego przywódcy świadczą o tym jak są one dla Was ważne. Nie przypominam sobie innego tak wyeksponowanego tekstu, pewnie przegapiłem. Wspomniane wypowiedzi kardynała i arcybiskupa ignorujecie. Nie ma ich w najdalszych zakątkach GN...

  Chyba ten dzień Wam się nie udał?
  doceń 3
 • Mi
  03.09.2015 23:29
  żałosny ten Orban

  tymczasem prymas Polski wzywa, by w uchodźcach rozpoznać twarz Chrystusa: "Byłem przybyszem a przyjęliście mnie"...
  doceń 3
 • Anna Lityk
  03.09.2015 23:35
  Zdrowy rozsądek i zdolność do mówienia prawdy to cecha mężów stanu. Orban nie tylko umie walczyć o sprawy węgierskie, ale również trzeźwo ocenia obecną sytuację imigracyjną i zagrożenia dla całej UE.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL