Nowy numer 24/2018 Archiwum

Rekonesans wojska ws. "złotego pociągu"

Szef MON Tomasz Siemoniak na wniosek wojewody dolnośląskiego wyraził zgodę na rekonesans specjalistów wojskowych w sprawie tzw. złotego pociągu.

Jak podał we wtorek rzecznik MON Jacek Sońta, rekonesans przeprowadzą specjaliści z Dowództwa Generalnego w Wałbrzychu.

„Rekonesans odbędzie się w najbliższych dniach. Polecenie ministra otrzymało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych; wojsko określi, ile sprzętu i ludzi będzie zaangażowanych w te działania” – powiedział Sońta PAP.

W poniedziałek wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz zapowiedział, że skieruje wniosek do ministra obrony, by siły zbrojne podjęły czynności rozpoznawcze z użyciem georadaru w sprawie tzw. złotego pociągu. Jak dodał, chodzi o wykluczenie prawdopodobieństwa znalezienia tam tego pociągu. „To jest kilka stron i nieczytelna mapa. Dlatego oceniamy, że prawdopodobieństwo znalezienia tego pociągu w tym miejscu jest niskie. Nie ma w tych dokumentach wyników badań georadarem” – mówił wojewoda.

Wałbrzyski magistrat przyjął w środę zgłoszenie o znalezieniu na terenie miasta historycznego pociągu z czasów II wojny.

Od kilku dni media informują, że zlokalizowano w okolicach Wałbrzycha (Dolnośląskie) historyczny pociąg z okresu II wojny światowej. Prawnicy, reprezentujący dwie osoby prywatne, zgłosili ten fakt miejscowemu samorządowi, domagając się od Skarbu Państwa należnego – ich zdaniem – 10 proc. znaleźnego.

Pojawiły się przy tym spekulacje, że może chodzić o tzw. pociąg ze złotem i innymi cennymi rzeczami, którym pod koniec wojny wywieziono z Wrocławia kosztowności, m.in. dzieła sztuki. Nigdy nie odnaleziono zawartości ani samego pociągu.

Generalny Konserwator Zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski powiedział w piątek, że jest „na ponad 99 proc.” przekonany, że tzw. złoty pociąg istnieje. Jak ocenił, może nim być zlokalizowany niedawno k. Wałbrzycha historyczny pociąg z okresu II wojny światowej. Żuchowski zaznaczył jednocześnie, że „dowodem jednoznacznym może być jedynie dotarcie do tego pociągu”.

Wojewoda zwołał w poniedziałek zespół zarządzania kryzysowego z powodu dużego zainteresowania poszukiwaniem tzw. złotego pociągu w rejonie Wałbrzycha.

« 1 »

Zobacz także

 • viernaobservatorka
  01.09.2015 16:59
  Kabaret
  Willkommen!
  Zdrastwujtie!
  Szalom!
  Dla was to wszystko i ten złom!
  W tym kabarecie -
  bierzcie, co chcecie!
  To przecież
  wspólny nasz dom!
  Meine Damen und Herren-
  obstawiamy już teren
  i zrobimy tu wszystko, co trzeba!
  Rady, Dumy, Kongresy
  robią tu interesy.
  Trzeba tylko coś z ziemi wygrzebać!
  Ladies and Gentlemen!
  Właśnie spełnia się sen!
  Przecież wspólny to ukrył nasz wróg!
  Wszystko jest już gotowe,
  będą tony na głowę,
  bo to przecież gepanzerten Zug!
  Wizja was nie zachwyca?
  Stoi, czeka, dziewica.
  Nie wierzycie? Zapytajcie Grety!
  To już nie jest sekret.
  Wita was kabaret!
  Po kolei! Nie naraz! O! Rety!!!
  Willkommen!
  Zdrastwujtie!
  Szalom!
  Dla was to wszystko i ten złom!
  W tym kabarecie -
  bierzcie, co chcecie!
  To przecież
  wspólny nasz dom! autor: Marek Gajowniczek
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama