Nowy numer 25/2022 Archiwum

Konwent Seniorów zbierze się ws. referendum

W poniedziałek o godz. 16. zbierze się Konwent Seniorów w sprawie wniosku o referendum, które miałoby się odbyć 25 października - poinformowała PAP Kancelaria Senatu. Po nim ma odbyć się briefing marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Poinformował o tym PAP wicedyrektor gabinetu marszałka Senatu Zdzisław Iwanicki.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby odbyć się 25 października wraz z wyborami parlamentarnymi. Senat ma rozpatrzyć wniosek prezydenta 4 września; w poniedziałek zbiera się Konwent Seniorów.

Marszałek Bogdan Borusewicz zapowiedział, że zwróci się do prezydenta o dodatkowe uzasadnienie do projektu. Jak zaznaczył, jego zdaniem przed uzupełnieniem wniosku Senat nie powinien nad nim głosować.

W referendum 25 października Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia".

W ocenie Borusewicza pytania, które proponuje prezydent Duda, są "dość ogólne" i "nieprecyzyjne".

Borusewicz ma też zwrócić się do Krajowego Biura Wyborczego o wyjaśnienia w sprawie przeprowadzenia w tym samym dniu referendum oraz wyborów do Sejmu i Senatu. Marszałek podda także pytania referendalne pod ocenę konstytucjonalistów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama