Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cztery siły

Kto stoi za promocją aborcji w świecie?

Przewodniczący Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Kontaków Kościoła ze Społeczeństwem protojerej Wsiewołod Czaplin to ważna osobistość w otoczeniu patriarchy Cyryla. Ma także jasno sprecyzowane poglądy na rzeczywistość. Wielokrotnie głosił pochwałę rosyjskiej aneksji Krymu oraz postulował większe zaangażowanie Rosji w konflikcie na Wschodzie Ukrainy. Jednocześnie od dawna jest zaangażowany w walkę z aborcją, która w Rosji  osiągnęła rozmiary plagi. Z danych zaprezentowanych na ostatnim zjeździe rosyjskich pediatrów wynika, że w Rosji dokonuje się od 3 do 4 mln aborcji rocznie, co prawdopodobnie jest światowym rekordem.  W ostatnim czasie nasiliły się w Cerkwi prawosławnej oraz w innych Kościołach chrześcijańskich głosy przeciwko aborcji. To oznaka, że dojrzewa w Rosji pokolenie mające świadomość, że dalsze wychowywanie w pogardzie dla życia doprowadzi kraj do demograficznej katastrofy. W tym kontekście należy postrzegać wystąpienie  ks. Czaplina na spotkaniu  Międzyreligijnego i Międzynarodowego Forum Młodzieży. Uczestniczyła w nim młodzież z całej Federacji Rosyjskiej, nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie oraz buddyści. 

W szeroko komentowanym w mediach przemówieniu ks. Czaplin  wskazał na „cztery siły” promujące aborcję w Rosji. Pierwszą jest „przemysł aborcyjny” skupiony w prywatnych klinikach, które przeprowadzają aborcje z naruszeniem obowiązującego w Rosji prawa, ukrywając dane o ich ilości i zarabiając na tej działalności duże pieniądze. Druga część lobby prowadzi działalność reklamową, posługując się medycznymi i farmakologicznymi materiałami proaborcyjnymi. Trzecia siła to lobby skupione wokół zagranicznych ośrodków i fundacji, propagujących ograniczenie populacji świata. Często wspierane jest przez oficjalne struktury ONZ oraz różne światowe organizacje pozarządowe. Ostatnia grupa, najmniej zorganizowana, działająca intuicyjnie, zdaniem ks. Czaplina składa się z osób o nieczystym sumieniu, które same poddawały się aborcji lub namawiały do niej innych.

Mam wrażenie, że analiza ks. Czaplina ma wymiar uniwersalny, gdyż wskazuje na środowiska proaborcyjne, aktywne nie tylko w Rosji. Oczywiście działając w różnych uwarunkowaniach prawnych, nie zawsze prowadzą identyczną działalność. Jednak ich cel jest podobny: znieczulić sumienia na kwestię ochrony życia, wpisać aborcję do katalogu podstawowych praw człowieka oraz przedstawić jej przeciwników jako fundamentalistycznych oszołomów, odbierających wolność innym. Dobrze byłoby u nas przygotować podobną analizę środowisk lobbujących za aborcją, pokazać źródła ich wsparcia finansowego oraz sporządzić mapę medialnych wpływów. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego