Nowy numer 41/2019 Archiwum

Komorowski podpisał ustawę o in vitro

Zapowiada jednak skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Bronisław Komorowski wyjaśniając swoją decyzję, tłumaczył, że nie jest i nie chce być prezydentem ludzkich sumień. Mówił, że polskie prawo nie może wpływać na ludzkie sumienia i zmuszać nikogo do określonych decyzji. Prezydent powiedział, że jest przeciwnikiem prawnego regulowania sumień Polaków, wśród których są ludzie o różnych wrażliwościach.

Dodał, że jest zwolennikiem kompromisu politycznego, który - jego zdaniem - nie oznacza kompromisu moralnego, gdyż każdy człowiek podejmuje wybory moralne we własnym sumieniu.

Zwrócił uwagę, że zadaniem prezydenta jest m.in. pilnowanie, by stanowione prawo było zgodne z ustawą zasadniczą. Dlatego po podpisaniu ustawy o in vitro prześle ją do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić, czy zgodny z konstytucją jest zapis pozwalający na pobieranie komórek rozrodczych bez świadomej zgody dawcy.

Ocenił, że debata na temat ustawy o in vitro była żenująca i przykra dla rodzin posiadających dzieci z in vitro i dla tych, którzy w przyszłości będą chcieli poddać się tej procedurze.

Bronisław Komorowski zapowiadał, że ustawę o in vitro podpisze, jeśli będzie ona zgodna z konstytucją. Na zbadanie tej sprawy miał dwa tygodnie, odkąd okazało się, że Senat przyjął ją 10 lipca bez żadnych poprawek. Wcześniej prawo zostało przegłosowane w Sejmie. Rządową ustawę poparło aż 261 posłów, przeciwko było 176. W Senacie przeważyły zaledwie trzy głosy. 43 senatorów opowiedziało się przeciw ustawie, 46 za.

Przed głosowaniem w Senacie Kancelaria Prezydenta skierowała list do senatorów, w którym Bronisław Komorowski przedstawił swoje wątpliwości co do treści i założeń ustawy. Zwrócona w nim została uwaga na fakt, że w myśl przyjętych w Sejmie przepisów, komórki rozrodcze można pobrać nawet bez świadomej zgody dawcy.

W reakcji na przyjęcie przez obie izby parlamentu ustawy o leczeniu niepłodności polscy biskupi podkreślali i przypominali, że to prawo stoi w sprzeczności z nauczaniem moralnym Kościoła, a katolik nie powinien poprzeć takiego prawa. Wymienili szereg kwestii, które dyskwalifikują ustawę o in vitro, gdyż ta zamiast regulować wątpliwe kwestie, legalizuje je. Przede wszystkim w ustawę wpisana jest akceptacja dla eugenicznej selekcji zarodków. Umożliwia klonowanie człowieka. Zakłada mrożenie zarodków. Dopuszcza możliwość poczynania dzieci po śmierci dawcy komórek rozrodczych. Zakłada, że nie wszystkie zapłodnione komórki jajowe muszą być przeniesione do organizmu matki. Umożliwia stosowanie in vitro bez podjęcia realnej próby leczenia przyczyn niepłodności i lekceważy dobro dziecka, pozostawiając ludzki embrion poza wszelkimi relacjami osobowymi.

W trakcie debaty na temat in vitro zwracano też uwagę, że sama nazwa "Ustawa o leczeniu niepłodności" jest nietrafiona, gdyż in vitro niczego nie leczy, a jedynie obchodzi problem.

O niepodpisywanie ustawy o in vitro apelował m.in. w liście otwartym do prezydenta Komorowskiego prof. Bogdan Chazan. "Ustawa zdecydowanie kłóci się z tą tradycją, wprowadza poważny dysonans w naszej kulturze prawnej. Jej przepisy pozwalające na niszczenie wielu istnień ludzkich, określające zarodek ludzki, najwcześniejszą formę rozwoju organizmu człowieka jako „grudkę tkanek” nie liczą się z godnością człowieka, dziecka i rodziców, związaną nieodłącznie z rodzicielstwem" - napisał.

Wyjątkowo liberalna ustawa stwarza furtkę dla wielu wynaturzeń i działań w sposób oczywisty niezgodnych z godnością i powołaniem człowieka, z prawami poczętych w ten nieludzki sposób dzieci. W majestacie prawa utrwalać się będzie i szerzyć przekonanie, że dzieci mogą być dostępne na zamówienie - tłumaczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Awa
  22.07.2015 13:23
  Awa
  A Kazimierz Sowa (jeszcze ksiądz) na faceboku martwi się blokowaniem etatu przez AD..
  doceń 2
 • Wiktor
  22.07.2015 13:55
  Przypominam , że nie żyjemy (jeszcze) w kraju wyznaniowym a katolicyzm to nie religia państwowa. Przez 45 lat mieliśmy wszyscy myśleć i robić to , co chciała jedna partia i ideologia. Ja nie tęsknię za tymi czasami.
  doceń 4
 • joanna - katolik
  22.07.2015 14:07
  SZKODA - gdyby zależało podpisanie tej nędznej ustawy od PREZYDENTA ELEKTA to NAPEWNO NIE BYŁABY PODPISANA!!!!!! SZKODA!!!!! nawet w państwie demokratycznym popieranie "ukrytych" zabójstw powinno być PIĘTNOWANE a nie PODPISYWANE. Jako KATOLIK i CZŁOWIEK podlegający prawu naturalnemu jak my wszyscy - NIE ZGADZAM SIĘ z rzeczywistością jaką proponuje mi Komorowski.
  z Panem Bogiem

  PS:
  jeśli ktoś myśli, że jestem zakonnicą to jest w błędzie - jestem urzędnikiem państwowym o niepopularnych poglądach (bo katolickich) i przyznaję się do tego publicznie.
 • Krzysiek
  22.07.2015 18:42
  Chyba nie było takiego, który by spodziewał się po nim czegoś innego niż działania na szkodę narodu polskiego.

  Czyż tworzenie prawa w którym pozwala się na zabijanie polaków w stanie embrionalnym nie jest działaniem na szkodę Polski i jej mieszkańców?

  Pisząc to ciągle się zastanawiam, czy przyjdą ze zleceniem o 6:00 rano czy wcześniej.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL