Nowy numer 3/2019 Archiwum

Ze skatowanej Syrii do Warszawy

Grupa 50 rodzin syryjskich chrześcijan w nocy z piątku na sobotę przyleci do Warszawy; samolot z ponad 150 Syryjczykami na pokładzie wystartował wieczorem z Bejrutu - poinformowała PAP Fundacja Estera, która organizuje przyjazd.

Syryjskie rodziny lecą wyczarterowanym samolotem. Z informacji PAP wynika, że osoby pochodzące głównie z Damaszku, a także innych syryjskich miast, przylecą do Polski na podstawie wiz uzyskanych w polskiej ambasadzie w Bejrucie (w Syrii nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego - PAP).

Z lotniska Okęcie Syryjczycy mają udać się bezpośrednio do hotelu. W najbliższych dniach złożą wnioski o status uchodźców, po czym udadzą się do docelowych miejsc pobytu - poinformował PAP Marcel Płoszczyński z Fundacja Estera, która organizuje przylot tej grupy.

Po załatwieniu niezbędnych formalności Syryjczycy mają trafić do zorganizowanych lub wynajętych przez Fundację Estera mieszkań w kilku miejscowościach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku.

O sprowadzenie do Polski prześladowanych chrześcijańskich rodzin z Syrii zabiega pochodząca z polsko-syryjskiej rodziny Miriam Shaded, prowadząca Fundację Estera. O pomoc w przyjęciu 300 rodzin i 150 osieroconych dzieci zwrócili się do Shaded pod koniec 2014 r. duchowni Kościołów w Damaszku. Fundacja deklarowała, że razem z innymi organizacjami jest w stanie zagwarantować utrzymanie i opiekę w Polsce dla 1500 osób.

W Polsce, zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Organem właściwym w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy. W zeszłym roku o nadanie tej formy ochrony międzynarodowej ubiegało się ponad 6,6 tys. osób. Status uchodźcy nadano 262 cudzoziemcom, w tym 115 obywatelom Syrii.

Z przekazanych w czwartek przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) danych wynika, że liczba syryjskich uchodźców od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. przekroczyła 4 mln, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy liczba ta wzrosła o milion. Ponadto w samej Syrii odnotowano 7,6 mln uchodźców wewnętrznych.

W toczącą się od 2011 r. wojnę w Syrii włączyły się coraz silniejsze ugrupowania dżihadystyczne, walczące zarówno z umiarkowanymi rebeliantami, jak też z siłami rządowymi. W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi.

« 1 »

Zobacz także

 • gość sobotni
  11.07.2015 00:47
  Oczywiście w imię wartości moralnych jak i chrześcijańskich powinniśmy pomagać tym ludziom. Jednak większość państw europejskich poprzez swoją nadmierną tolerancję i bierność w sprawach masowej imigracji ludzi z państw 3 świata nie potrafiła tego opanować. Cieszę się, że Polska przyjmuje tych ludzi. Co do komentarza poprzedniego: USA jest w najlepszej pozycji, sprzedając broń (na produkcji broni opiera się duży % amerykańskiej gospodarki), prowadząc wojnę z dala od siebie (jak ma to w tradycji) i nie przyjmując imigrantów z powodu wiz (tak zwanych sojuszników też nie przyjmują). To oni wywołali tą wojnę, a teraz walną głupa.
  doceń 2
 • ja
  11.07.2015 08:42
  Nie powinno się sprowadzać do POLSKI żadnych uchodźców, w tej sprawie Polacy powinni mieć też swój głos ( referendum)
  doceń 2
 • Apostata
  11.07.2015 12:33
  oczekuję, że po jutrzejszej mszy świętej zobaczymy tu jeszcze wiele chrześcijańskich komentarzy...
 • Orwell
  11.07.2015 14:21
  Ciekawe ile ci uchodźcy dadzą coś od siebie dla naszego kraju?Czy tylko ograniczą się do zasiłków i rozbojów. Myślę że z tymi imigrantami jest tak celowo aby zniszczyć naszą kulturę chrześcijaństwa. Wszystko ma swoje granice nawet miłosierdzie.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy