Nowy numer 4/2019 Archiwum

Senat przyjął ustawę o in vitro

Senat przyjął ustawę o in vitro w kształcie zaproponowanym przez rząd i zaakceptowanym przez Sejm. Za głosowało 46 senatorów, przeciw - 43 wstrzymało się - 4.

Tych czterech wstrzymujących się senatorów (wszyscy z PO: Anna Aksamit, Rafał Muchacki, Marian Poślednik i Grażyna Sztark) mogło przesądzić o innym wyniku głosowania. Gdyby zagłosowali przeciw, ustawa w kształcie krytykowanym m.in. przez Sąd Najwyższy Kościół i wybitnych prawników, nie zostałaby przyjęta bez poprawek.

Wcześniej Senat odrzucił wniosek o przeprowadzenie głosowania imiennego. Nie znaczy to jednak, że nie możemy dowiedzieć się, jak głosowali poszczególni parlamentarzyści. Można to sprawdzić TUTAJ.

Warto zauważyć, że za odrzuceniem ustawy w całości byli wszyscy uczestniczący w głosowaniu senatorzy PiS i Zjednoczonej Prawicy, a także 6 senatorów PO: Tadeusz Arłukowicz, Helena Hatka, Stanisław Hodorowicz, Stanisław Iwan, Jarosław Lasecki i Jan Filip Libicki.

W kolejny głosowaniu - w sprawie przyjęcia ustawy w kształcie zaproponowanym przez rząd i Sejm - przeciw ustawie byli wszyscy uczestniczący w głosowaniu senatorowie PiS i ZP oraz 9 senatorów PO: Tadeusz Arłukowicz, Helena Hatka, Stanisław Hodorowicz, Stanisław Iwan, Wiesław Kilian, Jarosław Lasecki, Jan Filip Libicki i Jan Rulewski.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. Bronisław Komorowski powiedział w środę w Berlinie, że podpisze ustawę o in vitro, o ile będzie ona zgodna z konstytucją.

W czwartek list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza skierowała Kancelaria Prezydenta. W piśmie stwierdzono, że wprowadzana ustawą o in vitro możliwość pobierania komórek rozrodczych od dawcy, który jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, budzi poważną wątpliwość, co do zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym.

« 1 »

Zobacz także

 • katol
  12.07.2015 10:21
  Dziwię się Pani Profesor Chybickiej. Niech Pani boi się Boga!!! Aż dziwne, że tyle razy widzi Pani śmierć dzieci, a Pani Profesor tak postępuje.
  Ks. Arcybiskup Wrocławia winien zrewidować swój stosunek do pani profesor. Inaczej katolicy będą mieli uzasadnione powody do zdziwienia.MF8ZV
  doceń 2
 • Utu
  13.07.2015 11:19
  Skazali bezbronnych, na śmierć w zawieszeniu:
  http://demotywatory.pl/4525649/Smierc-w-zawieszeniu
  doceń 0
 • ON
  13.07.2015 16:18
  Bardzo dobrze za ustawa o in vitro zostala przyjeta. Nie mozna dopuscic do tego zeby Kosciol rzadzil w Polsce. Ci co sa przeciw in vitro wcale nie musza z takiej mozliwosci korzystac.
  doceń 0
 • trup
  13.07.2015 17:06
  cyt (Pytanie: dlaczego, akurat o tę technikę zabiegasz? - Skoro np., taka naprotechnologia jest o wiele skuteczniejsza, a przy tym nie zabija zarodków, bo ich sobie nie tworzy...) - pytanie to jest inne dlaczego chrześcijanie pozwolili sobie wbić do głowy że życie ludzkie (stworzenie człowieka)jest zależne od jakiejś technologii .To tak wygląda że oto z metody in vitro mamy dziecko ponieważ człowiek użył odpowiedniej technologii - a teraz Bóg ma temu dziecku dać duszę .Niesamowicie wielkie oszustwo szatana .Stworzenie dyktuje stwórcy warunki ,( masz Wielki Boże zrobić to co my chcemy i dokladnie wtedy kiedy my chcemy ).pozdrawiam .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy