Nowy numer 4/2019 Archiwum

Wielki sukces konwencji PiS

Katowicka konwencja PiS i zjednoczonej prawicy była sukcesem i wymusza na przeciwnikach politycznych przejście do konkretów - ocenił w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego dr Jacek Reginia-Zacharski.

"Niezależnie od rzeczywistych efektów jest to sukces. PiS-owi udało się zbudować wydarzenie, które było jednym dominujących debatę publiczną wątków przez ostatni miesiąc. W okresie przed tzw. sezonem ogórkowym, osiągnięcie czegoś takiego jest już dużym sukcesem" - podkreślił ekspert.

Jego zdaniem, PiS przedstawiając konkretne rozwiązania, które wypracowywane były przez ekspertów jak i też wyliczenia kosztów programu, wymusił na oponentach politycznych przejście do konkretów. "Premier Kopacz może mówić, że bardzo chętnie porozmawia z Beatą Szydło, tylko że to katowickie posunięcie PiS, tak naprawdę przesuwa rzeczywistość trochę na inny poziom. Szydło może powiedzieć, że bardzo chętnie spotka się z premier, ale proponuje by przy takim spotkaniu usiedli nasi eksperci. Zastanawiam się, kogo PO do tego forum by wystawiła. Można urzędników, ale niekoniecznie są oni ekspertami" - powiedział.

Reginia-Zacharski ocenił, że mimo iż nie było tego widać w mainstreamowych mediach, PiS przez ostatnie 8 lat pracowało. "Media dość skutecznie pomijały coroczne kongresy pod auspicjami PiS. A były to wydarzenia poważne, sensowne i mocno zróżnicowane jeśli chodzi o gremia eksperckie" - dodał. Jego zdaniem PiS jest obecnie ugrupowaniem z największym intelektualnym zapleczem.

Politolog zwrócił uwagę, że nowością w programie PiS i zjednoczonej prawicy są liczby. Ocenił, że główne założenia programowe pojawiały się już w ciągu ostatniego półrocza, jak podkreślił - w okolicach wyborów prezydenckich były one rysowane grubą kreską, ale wcześniej nie pojawiały się liczby.

Reginia-Zacharski zaznaczył, że nie ufa tym, którzy twierdzą, że przedstawione przez PiS koszty programu są "absolutnie niewiarygodne", ale i "nie do końca wierzy tym", którzy twierdzą, że te liczby są wiarygodne. "Nie jestem ekonomistą, ale to trochę tak jak z planowaniem na wojnie. Rozwój wydarzeń rzadko w 100 proc. pokrywa się z planem sztabowym, co nie oznacza, że taki plan ma nie istnieć" - zauważył.

Jego zdaniem na razie trudno jest mówić, czy i jak będzie realizowany program PiS. Uzależnił to od październikowych wyborów parlamentarnych. "Wszystko będziemy wiedzieć po październiku, zarówno czy uda zbudować się ten silnik i na jakim paliwie będzie on pracował" - dodał.

Wskazał jednak, że obecnie większe szanse na wygraną w wyborach ma zjednoczona prawica. "Pokazały to wybory prezydenckie i jeśli wierzyć sondażom, trend dla PiS jest stale wznoszący. Dla PO jest on raczej skokowo-spadkowy, choć największe spadki zaliczył Kukiz. W takiej sytuacji pojawienie się pewnego konkretu, zjednoczonej prawicy na pewno nie zaszkodzi" - dodał.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • MCzuma
  06.07.2015 09:26
  @Ewunia
  Biznes już ucieka z Polski. I będzie uciekać jeśli będzie rządziła PO (czyt. biurokracja, trudne prawo, wysokie podatki i opresja podatkowa). Od uproszczenia prawa podatkowego jeszcze nikt z kraju nie uciekł.
  doceń 8
 • dygresja
  06.07.2015 10:39
  W kontekście kolejnych nagrań "układu", PiS musi objąć władzę aby oczyścić kraj z macek ośmiornicy.
  Osobiście popieram P. Kukiza, ale aktualnie tylko PiS ma odwagę wyczyścić ten "smrodek".
  Obawiam się tylko w okresie kampanii wyborczej serii prowokacji, zmontowanych przez "układ".
 • Anna
  06.07.2015 13:10
  Wreszcie nadzieja! Teraz czas na kolejne sukcesy!
  doceń 2
 • adas
  07.07.2015 11:51
  Tytuł jak najbardziej adekwatny: sukces KONWENCJI.
  Z ewentualnym rządzeniem będzie jak zwykle, tzn. przy tym poziomie chęci do spełniania wszystkich oczekiwań powtórka z Gierka: wszyscy będą zadowoleni do czasu, potem długi niebotyczne - ale Beatka pławić się będzie w klimacie uwielbienia bez umiaru na emeryturze.

  Konieczny będzie kolejny Balcerowicz, który posprząta po Beatce i - co juz znamy - spotka się z powszechną niechęcią. Na niego lud ciemny (stały elektorat PiS-u) wołać będzie, że "musi odejśc", tęsknie wspominając Beatkę i cudowny PiS...

  "Nowe przysłowie Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi..."
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy