Nowy numer 24/2018 Archiwum

Manipulacja w mediach - jest reakcja

Inicjatywa "Uczciwe Media”: Chodzi o przywrócenie "podstawowych zasad normalnych mediów w Polsce”.

Powstała inicjatywa społeczna "Uczciwe Media”. Będzie się zajmować monitorowaniem mediów "mainstreamowych” w celu wykazania stosowanych w nich manipulacji i propagandy. Motywem zainicjowania akcji był sposób relacjonowania w głównych mediach kampanii prezydenckiej. Chodzi szczególnie o próby dyskredytowania Andrzeja Dudy zarówno w kampanii, jak i po jej zakończeniu.

Założycielami inicjatywy są publicyści i naukowcy: Marcin Wolski, Maciej Pawlicki, Jan Pietrzak, Andrzej Nowak, Andrzej Zybertowicz, Piotr Gliński, Maciej Świrski, Józef Orzeł, Sławomir Kmiecik, Artur Dmochowski.

- Nie możemy patrzeć bezczynnie, jak nowy prezydent jest znieważany przez media, które w Polsce obecnej doby zdradziły swoją misję i niszczą demokrację, systematycznie kłamiąc i atakując ludzi, którym nie podoba się 8 lat rządów partii mającej słowo "Obywatelska” w nazwie, a która swoją działalnością zrujnowała podstawy aktywności obywatelskiej w Polsce - napisali inicjatorzy akcji. W prowadzonej polityce informacyjnej nt. prezydenta elekta dostrzegają oni tę samą "przemoc medialną”, która służyła do "niszczenia wizerunku śp. Lecha Kaczyńskiego”. Uważają oni, że odbywa się to z użyciem techniki manipulacji rodem z PRL.

- Jedną z manipulacji, jakie w tej chwili odbywają się w mediach, jest rozliczanie Andrzeja Dudy z obietnic złożonych w kampanii wyborczej, chociaż jeszcze nie został zaprzysiężony - powiedział serwisowi gosc.pl Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom. Publicysta uważa to za podstawową nierzetelność dziennikarską. Jako cel inicjatywy "Uczciwe Media” podaje przywrócenie "podstawowych zasad normalnych mediów w Polsce”. Zdaniem Macieja Świrskiego, od dawna nie znamy, jako naród, normalnego zachowania dziennikarzy, polegającego m.in. na rozdzieleniu interpretacji czy własnych poglądów od podawania faktów. Gdy zaś prowadzi się rozmowę, to należy pozwolić każdemu się wypowiedzieć. - A tu mamy cały czas przechylenie na jedną stronę - mówi Maciej Świrski.

"Uczciwe Media” planują publikację raportów z monitorowania mediów - pierwszy prawdopodobnie za miesiąc.

« 1 »

Zobacz także

 • AQQ
  01.06.2015 23:21
  Panowie arbitrzy uczciwosci mediow tak jakby z jednej tylko opcji politycznej?
 • buxx
  02.06.2015 10:56
  A ja się pytam czy tylko Duda był źle przedstawiany ?. Inicjatywa dobra tylko w przypadku wyborów należałoby rozdzielić informacje o wszystkich kandydatach po równo. Ludzie którzy oglądają tylko TV byli utwierdzani w przekonaniu że było tylko 2 "słusznych" kandydatów na prezydenta, a a reszta została przedstawiona jako banda oszołomów urwanych z choinki. Spytacie kto to jest Braun, Wilk, Tanajno , Kowalski itp. ? A kto słyszał pół roku temu o Dudzie , i Ogórek. Za kampaniami stoi kasa i to spora. Media publiczne powinny w równym stopniu interesować się każdym z kandydatów, przedstawiać fakty i programy a nie opinie typu "faszysta" itp. Tak wychwalany na siłę broniu pewnie tylko dzięki mediom zdołał zdobyć 30 % . Duda został wypromowany na niemalże bohatera patriotę. Pomyślcie co by było jak media zajęły by się podobnie resztą kandydatów.
  doceń 0
 • rufi
  02.06.2015 15:45
  manipuluja takze dziecmi w polskich szkołach
  szczegolnie tymi słabymi,oraz adoptowanymi
  takze rodzice TYCH DZIECI sa w trudnej sytuacji
  prosze sie tymu przyjzec ,kto to czyta
  doceń 0
 • agnostos
  02.06.2015 23:41
  Czyżby przywrócenie "podstawowych zasad moralnych w mediach" oznaczało powrót cenzury prewencyjnej? Kto ma przyznawać plusy i minusy? Ci panowie z Inicjatywy "Uczciwe Media", którzy po 5 latach opluwania prezydenta Komorowskiego zobowiazali się bronić prezydenta Dudy? Proszę o odpowiedź bez wykrętów...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama