Nowy numer 43/2020 Archiwum

Andrzej Grajewski uhonorowany przez MSZ

Redaktor "Gościa Niedzielnego" otrzymał odznakę Bene Merito.

Uroczystość wręczenia honorowej odznaki odbyła się 28 kwietnia w Warszawie. Odznaczenie redaktorowi Grajewskiemu wręczył minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. – Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że pan Andrzej Grajewski ma szczególne zasługi w działalności na rzecz wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Andrzej Grajewski (ur. 1953) – jest kierownikiem działu "Świat” "Gościa Niedzielnego". doktorem nauk politycznych, historykiem. Pracuje w redakcji od 1981 roku. Jest autorem wielu publikacji prasowych i 5 książek - w tym również monografii tygodnika.

Jako współprzewodniczący zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w latach 2006-2015 w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju stosunków pomiędzy oboma państwami. Brał także udział w pracach Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. W latach 80-tych XX w. działał w podziemiu antykomunistycznym.

Jest zaangażowany w działalność charytatywną Uczestniczył w szeregu misji niosących pomoc humanitarną w regionach objętych działaniami wojennymi oraz dotkniętymi klęskami naturalnymi m.in. w Rumunii, Armenii, Chorwacji, Czeczenii i na Ukrainie.

Odznaka Bene Merito została ustanowiona w 2009 roku. Jest przyznawana postaciom zasłużonym dla wzmacniania Polski na arenie międzynarodowej.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się