Nowy numer 24/2021 Archiwum

Watykan: Msza w rocznicę kanonizacji

W pierwszą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II odprawiono w poniedziałek Mszę dziękczynną w bazylice św. Piotra w Watykanie. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz nazwał papieża "człowiekiem modlitwy, kontemplacji i czynu" oraz "mistykiem służby".

W Eucharystii uczestniczyły liczne grupy pielgrzymów z Polski przybyłych na rocznicowe uroczystości.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego, były watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano, który przewodniczył Mszy, podkreślił, witając wiernych z Polski, że to "szczególny dzień" dla nich. "Dzisiaj - dodał - dziękujemy za wielki dar, jakim był Jan Paweł II".

Kardynał Dziwisz wyraził w kazaniu wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do wyniesienia polskiego papieża na ołtarze. Wymienił Benedykta XVI, który beatyfikował go w 2011 roku, oraz papieża Franciszka, który ogłosił go przed rokiem świętym, a także Kongregację Spraw Kanonizacyjnych i jej prefekta kardynała Angelo Amato.

Osobisty sekretarz polskiego papieża mówił, że prowadził on "święte życie" i pełnił "niezmordowaną służbę Kościołowi i światu". "Był wszystkim dla wszystkich" - podkreślił kardynał Dziwisz. "Możemy nazwać Jana Pawła II prorokiem spraw dotyczących małżeństwa i rodziny" - dodał.

Metropolita krakowski przypomniał, że Karol Wojtyła bronił wartości ludzkiego życia, zwłaszcza tego najbardziej bezbronnego. Zwrócił uwagę na "prorocze podejście" papieża do ludzi młodych. "Mamy w niebie wielkiego orędownika naszych spraw osobistych, rodzinnych i społecznych" - zauważył kardynał Dziwisz w kazaniu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama