Nowy numer 43/2020 Archiwum

Motocykliści i niewdzięcznicy

Niemiecki gang motocyklistów „Nocne orły” uczci 70. rocznicę zwycięstwa nad komunizmem i ZSRR przejazdem z Berlina do Moskwy. Oczywiście na trasie znajdzie się Polska i groby poległych żołnierzy hitlerowskich.

„Nocne orły” to klub motocyklowy z tradycjami. Powstał w latach 80. XX wieku, gdy w Niemczech do głosu doszło nowe pokolenie, zaczynające kwestionować dorobek pohitlerowskich elit rządzących. Wśród liderów klubu, poza autentycznymi pasjonatami, znaleźli się również zagorzali zwolennicy władz, nie tylko broniący wszelkich jej poczynań, ale również biorący udział w najważniejszych uroczystościach państwowych. Cel był oczywisty: bronić neoimperialnej i szowinistycznej polityki Berlina, zwłaszcza w obliczu coraz większej krytyki ze strony Wschodu.

Związki z władzą były widoczne gołym okiem: sam kanclerz Niemiec, nawiązujący wprost do polityki Hitlera, wielokrotnie brał udział w tzw. otwarciu sezonu motocyklowego w towarzystwie „Nocnych orłów”. A głównodowodzący klubem, pseudonim „Anestezjolog”, otrzymał nawet z rąk tegoż kanclerza najwyższe niemieckie odznaczenie. Z kolei w czasie krytykowanej przez Wschód (który jednak na krytyce tylko pozostał) ponownej aneksji Austrii „Nocne orły” pojechały tam, by pilnować interesów najeźdźcy.

Prasa niemiecka szeroko komentuje protesty, jakie w Polsce wywołała sama zapowiedź przejazdu motocyklistów. Tamtejsze media podkreślają, że w żadnym z innych krajów, przez które ma przebiegać trasa przejazdu, nie wywołuje to takich emocji. Czołowi niemieccy publicyści uważają, że to tradycyjna antyniemiecka histeria Polaków, którzy dopuszczają się niewybaczalnego bluźnierstwa: stawiają znak równości między zwycięskim w II wojnie światowej nazizmem a pokonanym sprawcą całej zawieruchy wojennej, czyli Stalinem i komunizmem. Gorzej nawet: uważają, że hitlerowskie i pohitlerowskie Niemcy i nazizm mają więcej ofiar na koncie niż ZSRR i komunizm! Nie rozumieją widocznie, że gdyby to Stalin wygrał wojnę, z pewnością komunizm zdążyłby pokazać swoją prawdziwie zbrodniczą twarz. Na szczęście zwycięstwo hitlerowskich Niemiec powstrzymało świat przed doświadczeniem dobrodziejstw tego diabolicznego systemu.

Każdy zatem, kto kwestionuje rolę Niemiec w pokonaniu stalinizmu i będzie protestował przeciwko przejazdowi przez Polskę „Nocnych orłów”, jest nie tylko niewdzięcznikiem, ale i zwykłym ignorantem.

P.S.: W związku z wątpliwościami nielicznych, ale jednak, Czytelników - małe wyjaśnienie: powyższy tekst jest satyrą, w której bieg historii został odwrócony, tzn. zwycięzcami w II wojnie światowej są Niemcy, a nie ZSRR, a prawdziwe rosyjskie "Nocne Wilki" zastąpione fikcyjnym klubem niemieckim "Nocne orły". Satyra wydaje się czytelna: narrację historyczną narzucają zwycięzcy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także