Nowy numer 23/2021 Archiwum

Kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej

Wśród ofiar tragedii byli: prezydent Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osoby z delegacji udającej się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dziś przypada 5. rocznica katastrofy smoleńskiej - 10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy odbędą się dziś m.in. w Warszawie i w Smoleńsku. Na miejsce katastrofy uda się delegacja władz państwowych, której przewodniczyć będą minister kultury Małgorzata Omilanowska i szef kancelarii premiera Jacek Cichocki oraz posłowie i senatorowie.

W Warszawie o godz. 8.25 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Będą w nich uczestniczyć rodziny ofiar katastrofy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Obecni mają być m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, ministrowie jej rządu, a także parlamentarzyści i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wcześniej w kaplicy sejmowej oprawiona zostanie msza święta, następnie posłowie złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą na Wiejskiej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie oraz tablicą poświęconą zmarłemu w tej tragedii marszałkowi III kadencji Sejmu Maciejowi Płażyńskiemu.

Msza święta odprawiona zostanie również o godz. 11. w Świątyni Opatrzności Bożej, odbędzie tam również się koncert – fragmenty "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Chóru Mieszanego i Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. W obchodach w Świątyni Opatrzności Bożej ma wziąć udział prezydent Komorowski.

Własne obchody 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej organizuje PiS. Rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci, następnie politycy PiS złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy; przed godz. 17. ze sceny przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński. O godz. 19. odbędzie się msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela - następnie wyruszy stamtąd marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy Apel Jasnogórski.

W południe w Sejmie zbierze się zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, którym kieruje wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Zespół ma przedstawić najnowszy raport ze swych prac.

Również politycy SLD uczczą pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Kwiaty zostaną złożone na grobach polityków lewicy, którzy zginęli w katastrofie - Jerzego Szmajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i Izabeli Jarugi-Nowackiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama