Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dziecko z drukarki

Lekarz z Estonii proponuje rodzicom czekającym na narodziny dziecka unikatową pamiątkę - gipsowy model dziecka, prosto z drukarki 3D.

Jak podaje serwis yle.fi wystarczą 3 godziny, aby wykonać wydruk modelu dziecka w 3D, który można zamówić w estońskiej firmie Wolfprint 3D.

Drukarka 3D wykona replikę nie z plastiku, ale ze specjalnej mieszanki gipsowej. Drukowanie polega w tym przypadku na tworzeniu i nakładaniu na siebie kolejnych warstw materiału.

Firma oferuje dwa rodzaje modeli. Mogą być one odwzorowaniem całego dziecka (w przypadku pierwszych miesięcy ciąży) lub poszczególnych części ciała, np. główki lub dłoni. Technologia pozwala na zrobienie repliki w dowolnym miesiącu ciąży. To, jak będzie ona wyglądać, zależy od tego, jak dziecko ułoży się w brzuchu mamy. 

Technologia dostępna m.in. w Stanach, Japonii i, od niedawna, w Estonii, pozwala rodzicom przytulić realistyczny model dziecka jeszcze zanim się ono urodzi. Dzięki temu mają oni lepszą więź emocjonalną z dzieckiem.

Ginekolog Marek Šois, pierwszy lekarz w Estonii, który proponuje swoim pacjentkom wykonanie takiego modelu, zwraca uwagę, że gipsowe modele nie są tylko interesującą nowinką technologiczną. Mogą pomóc też lekarzom, którzy dzięki realistycznej gipsowej rzeźbie, wykonanej w oparciu o USG 3D, będą w stanie zauważyć np. rozszczep wargi i dzięki temu lepiej przygotować się do operacji noworodka.

Washington Post zwraca uwagę, że technologia ta, podobnie jak kiedyś badanie USG, może wpłynąć na przebieg debaty związanej z aborcją. Realistyczny model dziecka z brzucha mamy daje rodzicom pełen komplet informacji na temat tego, jak wygląda rozwijający się człowiek.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama