Strajkują piloci Lufthansy

Piloci Lufthansy rozpoczęli o północy w środę całodobowy strajk. Odwołano 750 z planowanych na ten dzień 1400 lotów krótko- i średniodystansowych, w tym połączenia z Polską. Związak zawodowy pilotów Cockpit walczy o zachowanie przywilejów emerytalnych.

Aktualna akcja protestacyjna jest dwunastym strajkiem w ciągu roku. Szacuje się, że strajk narazi na niedogodności ok. 80 tysięcy pasażerów.

Całodobowy strajk, do którego wezwał związek zawodowy pilotów Cockpit, odbywa się we wszystkich portach lotniczych na terenie Niemiec, obejmując połączenia krótko- i średniodystansowe. Dotyczyć będzie tylko Lufthansy, a nie jej spółek-córek Germanwings i Eurowings.

W czwartek strajk obejmie loty międzykontynentalne i towarowe - zapowiedział Cockpit.

Pasażerowie odwołanych lotów mogą zmienić rezerwację albo skorzystać z usług kolei. Lufthansa przeprowadziła szeroką akcję informacyjną rozsyłając 20 tys. esemesów i 7 tys. e-maili.

Strajk potrwa do godzinnych rannych w czwartek. Ostatnim odwołanym połączeniem z Polską jest lot relacji Gdańsk-Monachium o godz. 6.15 w czwartek.

Cockpit uzasadnia akcję strajkową między innymi tym, że w prowadzonych w ubiegłym tygodniu negocjacjach z pracodawcą nie osiągnięto żadnego postępu w spornej kwestii zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych. Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Zarobki pilotów z największym stażem sięgają 250 tys. euro rocznie. Cockpit reprezentuje 5400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie - największych niemieckich liniach lotniczych.

Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejsza emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień. W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji Lufthansa wdraża radykalny program oszczędnościowy.

W związku z tą sprawą - a także innymi wymagającymi uregulowania w nowym układzie zbiorowym problemami - doszło w ubiegłych miesiącach do serii strajków pilotów Lufthansy, Lufthansy Cargo i Germanwings.

« 1 »