Nowy numer 43/2019 Archiwum

Wolność, ale tylko w miejscach kultu

Przewodniczący Regionalnej Konferencji Episkopatu Afryki Północnej abp Vincent Landel z Rabatu w Maroku powiedział Radiu Watykańskiemu, że wierni tamtejszych Kościołów to w większości obcokrajowcy, często przejazdem, i w większości młodzi.

Na przykład w Maroku, gdzie jest 30 tys. chrześcijan, ich średnia wieku wynosi 35 lat. W tym kraju, jak też w Algierii i Tunezji, relacje z muzułmanami układają się normalnie, natomiast dramatyczna jest sytuacja w Libii, którą ostatnio większość chrześcijan, głównie filipińskich i bliskowschodnich, musiała opuścić.

„Teraz w Trypolisie pozostali tylko bp Martinelli i niewielka grupka Filipińczyków. W innych krajach naszego regionu jesteśmy w sytuacji normalnej, współpracujemy z naszymi braćmi muzułmanami, żyjemy wśród nich i mamy wolność kultu, jednak pod warunkiem, że sprawujemy go tylko w miejscach kultu. Problemem jest, że prozelityzm to przestępstwo, co utrudnia korzystanie z wolności religijnej. «Wiosny arabskie» wiele zmieniły. W Libii przed tymi wydarzeniami było 150 tys. chrześcijan, wszyscy obcokrajowcy, przede wszystkim pracownicy sektora naftowego, podczas gdy dziś zostało z nich 2-3 tys. Wszyscy inni musieli wyjechać, także siostry zakonne, które sprowadził do szpitali poprzedni prezydent Kaddafi. W całej Libii zostało 4-5 księży i po jednym biskupie w Trypolisie i Bengazi. Sytuacją chrześcijan wstrząsnęła walka różnych frakcji politycznych w tym kraju”.

« 1 »

Zobacz także

  • Antoni
    02.03.2015 21:49
    Ateistyczne władze Francji atakując Libię osiągnęły dwa swoje cele: zabili Kadafiego i spowodowali wypędzenie chrześcijan.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL