Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Wizja przyszłości bez kościołów

W Wielkim Poście katolicy w Holandii oswajają się z wizją przyszłości bez kościołów. W tegorocznym orędziu na Wielki Post przewodniczący Episkopatu Holandii kard. Willem Eijk podejmuje jeden z najboleśniejszych problemów tamtejszej wspólnoty katolickiej, jakim jest konieczność zamknięcia w najbliższej przyszłości zdecydowanej większości kościołów w tym kraju.

Na skutek błędów popełnionych przez tamtejszy Kościół po soborze i faktycznego zaniechania ewangelizacji, w ostatnich dziesięcioleciach radykalnie zmniejszyła się tam liczba wiernych. Kard. Eijk podkreśla, że on sam nigdy nie podejmuje inicjatywy w tym względzie. Z wnioskiem o dekonsekrację świątyni występuje do niego zawsze rada parafialna, która konstatuje po prostu, że do danego kościoła przychodzi za mało wiernych, w związku z czym brak środków na jego utrzymanie.

Ordynariusz Utrechtu podkreśla, że decyzję o dekonsekracji podejmuje zawsze z ciężkim sercem.

Kard. Eijk rozumie zatem rozgoryczenie wiernych, którzy dowiadują się, że w ich wiosce czy dzielnicy nie będzie już kościoła. Przestrzega jednak, by nie pielęgnować w sobie tych negatywnych uczuć, bo mogą one prowadzić do trwałej zgorzkniałości. Ważne jest natomiast, by się otwierać na Boga i innych katolików, wraz z nimi pogłębiać swą wiarę przez modlitwę, Słowo Boże i katechezy. Choć zanikają kościelne budynki, nasza wiara i bycie Kościołem nie zniknie z naszych wiosek i dzielnic – pisze kard. Eijk w orędziu na Wielki Post.

« 1 »

Zobacz także

 • katolik
  28.02.2015 13:02
  Kościół Katolicki, Kościół wojujący z piekłem i z herezjami przestał istnieć wraz ze śmiercią papieża Piusa XII, ostatniego katolickiego papieża, jednak walka z piekłem nie ustała i trwać będzie do końca świata.
  Ap 12: 17 "I rozgniewał się Smok na Niewiastę, i odszedł rozpocząć walkę z resztą jej potomstwa, z tymi, co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa."
  "A bez wiary nie można podobać się Bogu. Hbr 11:6
  Czy wiesz po co żyjesz?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
  doceń 0
 • TomaszL
  28.02.2015 14:09
  Takie są owoce współczesnego liberalnego nurtu katolickiego. Zapoczątkowane min. w Holandii

  Kościół oczywiście nie zginie, ale odejdą z niego wszyscy, co wiarę zastąpili liberalizmem moralnym.
  doceń 10
 • Zygmunt
  04.03.2015 22:23
  W swojej miejscowości niby mam kościół parafialny, a na Ofiarę Mszy Świętej w Rycie Rzymskim trzeba jeździć daleko.
  doceń 0
 • Zyggi
  05.03.2015 22:43
  do ciekawy
  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/997569,zobacz-ile-kosztuje-co-laska-w-regionie-lodzkim-raport,id,t.html?cookie=1
  sam chyba nie czytasz swoich artykułów.
  A zgadzam się z jedną osobą, która pisała wcześniej najwięcej pretensji mają Ci co na tacę wrzucają 50 groszy.
  ślub 350 zł z kwiatami i organistą. A według Twojej oceny zgarnia wszystko ksiądz, masz tupet, ale ok jak tam chcesz
  Pozdrawiam i poczytaj zanim coś napiszesz.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL