Nowy numer 14/2020 Archiwum

Już wkrótce nowy doktor Kościoła

Wielki ormiański mistyk i poeta św. Grzegorz z Nareku zostanie wkrótce ogłoszony przez papieża doktorem Kościoła.

Pozytywną opinię w tej sprawie wydali na swej sesji plenarnej kardynałowie i biskupi należący do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Decyzję zatwierdził ojciec święty, przyjmując 21 lutego na audiencji prywatnej prefekta tej dykasterii kard. Angela Amata.

Grzegorz urodził się w połowie X wieku w miejscowości Narek w ówczesnej Armenii, dziś na terenie wschodniej Turcji. Wstąpił do tamtejszego klasztoru i został kapłanem. Był znawcą Pisma Świętego i ojców Kościoła. Napisał liczne dzieła duchowe i poezje religijne, do dziś używane przez Ormian do modlitwy. Zmarł na początku XI wieku. Grzegorz z Nareku czczony jest jako święty w Kościele ormiańskim i w całym Kościele katolickim. Jego grób przy klasztorze był celem licznych pielgrzymek aż do czasu tureckiej masakry Ormian przed stu laty.

A oto jedna z modlitw św. Grzegorza po ormiańsku:

Գրիգոր Նարեկացի - "English #43" Healing Prayer - St. Gregory of Narek
Hye Tarontsi

« 1 »

Polecamy

 • Szerszen
  23.02.2015 19:34
  Szerszen
  W języku ormiańskim raczej tutaj: www.youtube.com/watch?v=esUyotSYNYQ
  Fragment "Księgi śpiewów żałobliwych" czyta Sargis Najarian.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama