Nowy numer 39/2023 Archiwum

Atak terrorystyczny w Kopenhadze

Jeden cywil zginął, a trzech policjantów zostało rannych w sobotę w strzelaninie w centrum Kopenhagi, która wywiązała się na zewnątrz kawiarni, gdzie odbywało się spotkanie zorganizowane przez szwedzkiego artystę, autora karykatur proroka Mahometa, Larsa Vilksa.

eden cywil zginął, a trzech policjantów zostało rannych w sobotę w strzelaninie w Kopenhadze na zewnątrz kawiarni, gdzie odbywało się spotkanie zorganizowane przez szwedzkiego autora karykatur proroka Mahometa. Premier Danii mówi o "akcie terrorystycznym".

W spotkaniu, oprócz Larsa Vilksa brał udział ambasador Francji w Danii Francois Zimeray. Obu nic się nie stało - poinformowała duńska agencja prasowa Ritzau.

Według policji ofiara śmiertelna zajścia to 40-letni mężczyzna.

Policja poinformowała, że trwa pościg za najpewniej dwoma sprawcami strzelaniny, którzy uciekli z miejsca zdarzenia ciemnym Volkswagenem Polo. Samochód znaleziono, ale był on pusty.

W pościgu uczestniczy również niemiecka policja, o co zwróciły się duńskie służby bezpieczeństwa. Rzecznik niemieckiej policji powiedział agencji dpa, że chodzi o zaostrzenie kontroli i działań pościgowych w rejonie granicy między Danią i Niemcami.

Mówiąc o strzelaninie premier Danii Helle Thorning-Schmidt użyła określenia "akt terrorystyczny". Rzecznik duńskiej policji Jorgen Skov powiedział dziennikarzom, że wszczęto dochodzenie w sprawie "aktu terrorystycznego", do jakiego doszło podczas spotkania publicznego.

O strzelaninie został poinformowany prezydent Francji Francois Hollande - podał Pałac Elizejski. Na miejsce, do Kopenhagi, tak szybko jak to możliwe uda się szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve.

W osobnym oświadczeniu szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius "z całą stanowczością potępił" ten - jak to ujął - "atak terrorystyczny".

Spotkanie pt. "Sztuka, bluźnierstwo i wolność wypowiedzi" zostało zorganizowane przez plastyka i karykaturzystę Vilksa, któremu wielokrotnie grożono śmiercią za jego satyryczne rysunki z 2007 roku, przedstawiające psa z głową Mahometa.

Dla muzułmanów tworzenie wizerunków ludzi i innych istot żywych jest zabronione, a sportretowanie proroka Mahometa, zwłaszcza w obraźliwej formie, stanowi szczególne bluźnierstwo.

Jak pisze agencja Associated Press, ostrzelana została kawiarnia Krudttoenden na północy Kopenhagi, znana z odbywających się tam koncertów jazzowych.

"Słyszałem, jak ktoś zaczął krzyczeć i strzelać z broni automatycznej. Policja odpowiedziała ogniem. Ja schowałem się za barem, czułem się jak w jakimś filmie" - powiedział kanałowi 2 duńskiej telewizji jeden z prelegentów spotkania Niels Ivar Larsen. (

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast